Дали е възможно да прекалим в стремежа да осигурим на тялото си редовна и оптимална хидратация? Да, възможно е. Има граница, над която дневният прием на вода може да стане прекомерен. Стига се до състоянието, известно като водна интоксикация, или хипер хидратация. Това е състояние, което в основата си наподобява познатото задържане на вода, но може да има по-сериозни и скоротечни системни последствия.
2 основни причини за водна интоксикация
Въпросното състояние е най-типично за лятото, но до водна интоксикация може да се стигне по всяко време и във всяка възраст. Основните причини за появата му са две.
- Прекомерно висок прием на вода за кратък период от време – макар редовната хидратация да е задължително условие за поддържане на добро здраве, прекаляването може да е дори по-опасно от недостатъчния прием на вода. Ако за кратък промеждутък от време консумираме твърде голямо количество вода, се повишава рискът от рязко нарушаване на електролитния баланс на тялото. Ускорява се изхвърлянето на важни минерали от клетките. Това от своя страна води до поява на друго състояние, което се явява пряката причина за водна интоксикация:
- Хипонатремия – това е терминът, с който често се обозначава и самата водна интоксикация. Хипонатремията е свързана с рязко намаляване кръвните нива на натрий. Състоянието е противоположно на хипернатремията, която се развива при продължителна дехидратация на организма. Натирят е жизнено важен микроелемент и всяко колебание в кръвните му концентрации може да бъде опасно за здравето.
Прекомерният прием на вода и асоциираната с това хипонатремия нарушава нормалната функция на бъбреците. Изхвърлянето на вода от организма се забавя, тя бързо се натрупва в тъканите и клетките, водейки до отоци и увеличаване на клетъчния обем. Това неминуемо води до поява на характерни оплаквания, засягащи различни системи и органи.
Симптоми на водна интоксикация и хипонатремия
Леките колебания на натриевите концентрации в кръвта често остава безсимптомни. Но при сериозна водна интоксикация неизменно се появяват симптоми като:
- Рязко и силно главоболие;
- Объркване и дезориентация;
- Гадене и повръщане;
- Общо ментално нарушение с делириум, необясними промени в поведението и др;
- Нарушен сърдечен ритъм;
- Затруднено дишане;
- Мускулна слабост и силни крампи.
Натрупването на вода в клетките и тъканите и нарушеният електролитен баланс може пряко да нарушат нормалните неврологични функции и нервната сигнализация. Освен това прекомерно количество вода може да се натрупа и в мозъчните клетки. Поради тези причини най-често се появяват посочените поведенчески и емоционални оплаквания при водна интоксикация. А психологическата природа на тези симптоми е причина състоянието често остава недиагностицирано или да се поставя друга диагноза.
Кой е най-застрашен от хипонатремия
Водна интоксикация се развива рядко. Най-вече в случаи на прекомерен прием на вода за кратък период от време. Например прием на 1.5 литра вода за период от 1 час, без организмът да има нужда от повишена хидратация. Състоянието може да се появи във всяка възраст – и при възрастни, и при деца.
Специално проучване на случаите на водна интоксикация сред хора в иначе добро здравословно състояние дава отговор на въпроса кой е най-застрашен от хипер хидратация. Установено е, че близо 80% от случаите на водна интоксикация са при хора, подложили се на строг тренировъчен или фитнес режим. В рамките на първите няколко седмици на адаптиране към промените в храненето и хидратирането, тези хора често консумират повече вода, отколкото е реално необходима на организма.
Допълнителен риск има в случаите, когато така или иначе има установено задържане на вода в тялото. Това е една от водещите причини за хората да започнат тренировъчен режим и да търсят изхвърляне на излишната вода от тялото и намаляване на теглото. Точно в такива ситуации прекомерният прием на вода може лесно да доведе до водна интоксикация. Затова хидратирането на организма следва да се извършва постепенно и да се избягва ненужно високия прием на течности. В допълнение, при придържане към режим на отслабване е добре да се търсят и начини за подпомагане изхвърлянето на задържаната вода в тялото.
Продуктите Ликуид за подпомагане изнасянето на излишната вода от тялото
Много фактори може да доведат до задържане на вода – проблеми с кръвообращението, нарушен дренаж на течности от тъканите, хормонален дисбаланс и др. По-доброто отводняване на тялото следва да бъде начална стъпка при хора, започващи диета за отслабване. С изхвърлянето на задържаната вода ще бъдат изхвърлени и редица отпадни продукти и токсини, които лесно се натрупват в тъканите, които не се отводняват нормално. В такава ситуация е много важно и оптималното хидратиране на организма за превенция на прекомерното обезводняване. Хидратацията обаче следва да е комбинирана с оптимален прием на минерали за поддържане на електролитния баланс. Макар на солта да се гледа като на вреден компонент на диетата, при засилена загуба на вода и при повишена хидратация, следва да се набавя достатъчно натрий, за да се намали риска от хипонатремия и водна интоксикация.
Продуктите Liquid Off и Liquid for Fit са създадени за подпомагане поддържането на оптималния воден баланс на тялото. Двата продукта съдържат прекрасно подбран комплекс от билки за отводняване, които имат много позитивен ефект срещу наднормено тегло. Продуктите Ликуид са натурални хранителни добавки за подпомагане освобождаването от излишните течности в организма.
Средната препоръчителна консумация на вода дневно е около 30 мл на килограм тегло, независимо от възрастта. Това количество обаче следва да е разпределено в рамките на целия ден. При повишено физическо натоварване приемът на вода може да се повиши, но леко. Дори при активни спортисти не се препоръчва приемът на повече от 1 литър вода в рамките на един час. Количество над тази норма би създало риск от водна интоксикация. Препоръката важи включително в периоди на тежко физическо натоварване и обилно потене. Водната интоксикация е състояние на сериозен електролитен дисбаланс, което не бива да се подценява в която и да е възраст.
Допълнителни източници:
https://draxe.com/fitness/water-intoxication/