Метаболитен синдром или наричан в медицинската литература още “Метаболитен Синдром Х” или просто “Синдром Х”, не е заболяване и не бива да се възприема като такова. Това е съвкупност от рискови фактори – затлъстяване, повишени нива на кръвната захар и холестерола, високо артериално налягане и други, които увеличават риска от развитие на диабет и са предпоставка за
сърдечно-съдови заболявания. За съжаление в развитото съвременно общество, каквото е и нашето, този проблем засяга доста голям брой хора, а в САЩ дори се смята, че от метаболитен синдром страда около 25% от населението.
В днешния материал ще разгледаме кои са основните рискови фактори и причини за развитие на метаболитен синдром и какво може да направим, за да ги ограничим.
Затлъстяване и метаболитен синдром
Според учени и медици, една от причините, които могат да доведат до развитие на метаболитен, синдром е прекомерната консумация на въглехидрати, засилен прием на т.нар. бързи храни, захарни изделия и други. Тази засилена консумация на храни, чието съдържание на прости въглехидрати е в пъти над допустимата норма на ден, често причинява наднормено тегло, а впоследствие и затлъстяване.
Затлъстяването е рисков фактор не само за метаболитен синдром, но и за куп други проблеми като сърдечно-съдови, мозъчни, дегенеративни и злокачествени заболявания. По данни на СЗО (Световната Здравна Организация) 2-ма на всеки 10 възрастни в световен мащаб страдат от затлъстяване. Тревожна е ситуацията и при децата, а България се нарежда на 6-то място по честота на затлъстяване сред децата в Европа.
Превенцията на наднормено тегло и затлъстяване включва:
- богата на фибри и протеини диета;
- добавяне на 5 порции плодове и зеленчуци в дневното меню;
- при необходимост – прием на хранителни добавки за насърчаване на отслабването. В това отношение могат да ви бъдат полезни натурални и естествени продукти като Liquid Off/Ликуид Оф, който съдържа девет билкови и растителни екстракти – артишок, болдо, полски хвощ, розмарин, червена лоза и царевична свила. Тези съставки нормализират влошената метаболитна функция, подобряват обмяната на веществата и спомагат за редуцирането на телесните мазнини по естествен начин.
Обездвижване и застоял начин на живот
В съвременното общество обездвижването и заседналият начин на живот се наблюдават все по-често, дори и сред младите хора. За съжаление обаче, този начин на живот, лишен от физически активности, причинява редица заболявания и е сериозна предпоставка и рисков фактор за метаболитен синдром.
Освен всичко друго, обездвижването е причина и за покачване на телесното тегло, влошаване на метаболитната обмяна и в най-тежките случаи може да доведе до преждевременна смъртност. Подобряването на двигателната култура може да оптимизира здравето на хората, които страдат от метаболитен синдром. Въпреки че доста от хората, които са се обездвижили страдат от наднормено тегло или затлъстяване, болки в ставите, вследствие от това и са по една или друга причина възпрепятствани да извършват физическа активност, винаги началото е трудно, но може да се започне с по-леки упражнения и постепенно да се премине към по-сложни такива.
Препоръката е минималната двигателна активност на седмична база да е 150 минути, а средно интензивната физическа дейност да е около 75 минути. Кардио упражненията като тичане, скачане на въже или колоездене са добър вариант за справяне както с наднорменото тегло, така и с последствията от заседналия начин на живот. Не забравяйте, че обездвижването, освен рисков фактор за метаболитен синдром, е и главната причина за болки в гърба, врата и ставите, нарушения на нормалния метаболизъм, хормонален дисбаланс и отслабване на костната система.
Диабет и други заболявания
Друг рисков фактор и причина за развитие на метаболитен синдром е захарният диабет. Това състояние се отличава с повишени нива на кръвна захар и наличие на инсулинова резистентност. Инсулиновата резистентност е патологично състояние, което се характеризира с отслабена реакция на клетките на тялото към действието на инсулина. Поради това организмът се затруднява да използва ефективно кръвната захар. Ако страдате от диабет, това не означава непременно, че имате и метаболитен синдром, но е добре да се консултирате със специалист по отношение на ранна диагностика.
Други здравословни нарушения, които могат да се окажат рискови фактори за развитието на Синдрома Х, са сърдечно-съдовите заболявания, високото кръвно налягане и повишените нива на холестерол и триглицериди. Нивата на холестерола можете лесно да коригирате с помощта на подходящ хранителен режим, като увеличите приема на фибри и зеленчуци и намалите консумацията на мазни и тлъсти меса, захар и прости въглехидрати.
От полза могат да ви бъдат и хранителни добавки, които подпомагат процесите на детоксикация и ускоряват чернодробния и бъбречния дренаж. Такива добавки трябва да съдържат растителни екстракти, насърчаващи детоксикацията и циркулацията, като артишок, болдо, царевична свила и други.
Що се касае до сърдечно-съдовите заболявания и високото кръвно налягане, добре е да се обърнете към вашия личен лекар или ендокринолог. Важно е да отбележим, че рискът от метаболитен синдром се увеличава с напредването на възрастта, затова превенцията и ранната диагностика на някои заболявания са от особена важност.
Финални думи
Метаболитният синдром не е заболяване, но както сами се убедихте, има различни рискови фактори, които могат да доведат до това състояние. Двигателната активност е в основата на това не само да изглеждаме добре, но и да бъдем здрави и да живеем пълноценно. Хранителните навици, които си изграждаме също са от особена важност за нашето здраве. Богатата на фибри храна, балансираната диета и включването на хранителни добавки в ежедневието, могат да повлияят на факторите, които са причина за развитие на метаболитен синдром, но и да ни накарат да се чувстваме по-жизнени и по-щастливи.
Използвани източници
- Rochlani Y, Pothineni NV, Kovelamudi S, Mehta JL. Metabolic syndrome: pathophysiology, management, and modulation by natural compounds. Ther Adv Cardiovasc Dis. 2017;11(8):215-225. doi:10.1177/1753944717711379
- Rochlani, Yogita et al. “Metabolic syndrome: pathophysiology, management, and modulation by natural compounds.” Therapeutic advances in cardiovascular disease vol. 11,8 (2017): 215-225. doi:10.1177/1753944717711379
- Rochlani, Y., Pothineni, N. V., Kovelamudi, S., & Mehta, J. L. (2017). Metabolic syndrome: pathophysiology, management, and modulation by natural compounds. Therapeutic advances in cardiovascular disease, 11(8), 215–225. https://doi.org/10.1177/1753944717711379
- Rochlani Y, Pothineni NV, Kovelamudi S, Mehta JL. Metabolic syndrome: pathophysiology, management, and modulation by natural compounds. Ther Adv Cardiovasc Dis. 2017 Aug;11(8):215-225. doi: 10.1177/1753944717711379. Epub 2017 Jun 22. PMID: 28639538; PMCID: PMC5933580.