Независимо дали опитвате да се храните по нов начин, да спортувате повече или да практикувате нови здравословни навици – всички в името на това да сте по-здрави, колко често се спирате, за да проверите дали промяната в начина на живот ви носи ползи?
Често се случва да се насочим към нова здравословна тенденция, диета, режим на хранене и спортуване. Или да изберем да създадем нов навик в ежедневието си, защото смятаме, че трябва или всички останали го правят. Отделяте ли обаче време, за да видите как реално ви се отразява новото поведение – хранене, движение, добавки, режим… Ако не го правите е възможно да се откажете от нещо, което в дългосрочен план ще ви е полезно, само защото в момента е трудно. Или да продължите да упорствате за нещо, което работи за други, но не е подходящо лично за вас.
Как да разберете дали здравословният навик е полезен за вас или е нужно да го промените?
Спрете за момент и помислете.
Приемете го като упражнение по осъзнатост.
Това е начинът, по който се свързваме с тялото, ума и чувствата си и връзката ни с другите. Синоним е на дълбоко осъзнаване и приемане на себе си и преживяванията ни. Помага ни ясно да видим къде се намираме във всеки един момент и с това знание да продължим по избрания път или да изградим нов план за действие или следващата стъпка.
Така че нека да поставим на изпитание новите ви здравословни навици!
В тази практика има пет въпроса, през които трябва да преминете честно и сами. Вземете лист и химикал или любимия си тефтер (може и смартфон) и запишете отговорите на въпросите, за да анализирате по-късно.
1. Какво в настоящия момент е лесно и приятно с новия ми навик?
Този въпрос ви дава пространство да осмислите това, на което всъщност се наслаждавате в здравословната практика или навик. Може би се чувствате по-заредени с енергия, будите се по-оптимистични или ви е било наистина лесно да го включите в дневния си режим.
Бъдете толкова конкретни, колкото можете при отговора. Това не само ще ви помогне да осъзнаете какво работи за вас и защо. Също така ще ви подкрепи да издържите на това допълнително натоварване, като се съсредоточите върху всички позитиви от него.
2. Как да продължа да го интегрирам в живота си по по-дълбок и по-смислен начин?
Ако нещата вървят добре с този навик, тогава може да помислите дали и как можете да го задълбочите или разширите.
Например, може фокусът ви да е върху това да движите тялото си ежедневно по начин, който ви кара да се чувства добре, вместо да правите HIIT серии всеки ден. Започнали сте като извеждате кучето си или се разхождате сами на по-дълга разходка (увеличавайки времето дори само с 10 минути).
След няколко седмици осъзнавате, че тази допълнителната разходка из квартала или парка ви носи истинско удоволствие. След това решавате да я съчетаете с по-дълги излети и преходи през уикенда.
Възможно е за вас да е валидно и точно обратното – имате нужда от по-кратки, но много интензивни натоварвания.
И в двата случая ставате по-осъзнати и внимателни към нуждите на тяло в ежедневието.
Така че, ако работите по израждането на навик, успешни сте и чувствате, че добре го интегрирате в живота си, запитайте се как можете да го задълбочите или разширите.
Това ни води до следващия въпрос.
3. Какво в момента не се получава с този навик?
Понякога или ще се сблъскате с някакви препятствия, когато се опитвате да си създадете навик, или ще осъзнаете, че той наистина не е за вас.
Вижте с какво се сблъсквате и помислете над въпроса защо срещате съпротива спрямо някои здравословни навици.
Например, може би не сте улеснили изграждането на навика. Може би сте предприели твърде голяма или много на брой промени или не сте нагодили новите действия така, че да ви бъде ако не приятно, то най-малкото удобно. Ако трябва да ставате рано и изведнъж сте започнали да ставате 2 часа по-рано, то преходът може да е невъзможен. Трябва постепенен подход, като действате с по-малки крачки. По-конкретно – ако трябва да започнете да ставате в 7 вместо в 8, всеки ден си лягайте с по 15-20 минути по-рано в продължение на известно време, докато свикнете с промяната.
Ако имате проблеми с поддържането на нови здравословни навици, задайте си следващия въпрос:
4. Имам ли необходимите ресурси, инструменти и подкрепа?
Ако не, тогава се запитайте къде можете да намерите тези ресурси, инструменти и подкрепа, от които вероятно се нуждаете.
Пример за нов подход може да бъде:
- Инвестиране в подходящ продукт за детоксикация и по-лесно отслабване. Например Ликуид Офф или Ликуид Фор Фит, ако целта е да намалите теглото си;
- Нов хранителен режим, който е по-подходящ точно за вас. Вижте Актуални диети през 2020-та година – класация на топ 5 диети за отслабване (1) и Актуални диети през 2020-та година – класация на топ 5 диети за отслабване (2);
- Различен подход към физическите упражнения, който наистина да ви хареса – танци вместо тежести или пък тежести вместо танци. Ако избирате тежести и тренировка със собствено тегло – Най-добрите високо интензивни упражнения за отслабване и тънка талия;
- Молба към партньора ви да ви подкрепи по конкретен начин – защо не като започнете да тренирате заедно навън или у дома?
Ще се изненадате колко често на хората им липсват ресурси, инструменти и подкрепа, за да успеят да интегрират напълно в живота си здравословна практика и така да създадат дългосрочни здравословни навици.
Потърсете нещата, които ще ви улеснят и подкрепят в следването на навика, който се опитвате да създадете. Дори и това да означава промяна.
5. Ако нещо не работи, какви други корекции може да направите?
И накрая, запитайте се какви други корекции можете да направите, ако нещо не работи. Важно е да си дадете един месец време независимо каква е целта ви – по-ранно ставане, по-ранно лягане, свикване с нова работа или жилище (дори повече време), свикване с промяна в хранителните и двигателни навици.
Някои изследвания твърдят, че поне 21 дни са необходими за затвърждаване на нов навик. Но това със сигурност е по-скоро строго индивидуално.
Има десетки причини, поради които дадена промяна може да не добра за вас – от уникалните нужди на тялото ви до това на място ли е тя въобще във вашия житейски график.
Възможно е тялото и умът ви да ви казват, че това не е за вас, но вие да не го разбирате. Това се отнася особено за различните видове спорт. Ако изпитвате проблеми с коленете или ставите, то може би силовите тренировки не са най-подходящи, а по-скоро HIIT и упражнения с ластици и собствено тегло.
Има тънка граница между оптимизиране на навика, за да работи за вас и отказването от него, защото не ви служи. Ако не сте сигурни защо нещо не се получава, прегледайте първо защо сте започнали този навик.
Важно е да се запитате: „Какво се надявах да почувствам или постигна, като добавя новия елемент към деня си? Или просто следвах модерна тенденция, която звучеше като добра идея? Поредният кето или палео режим, който в крайна сметка не ми се отрази добре?“
Тук е моментът, в който трябва да се вгледате дълбоко в себе си, за да стигнете до отговора какво може да се наложи да коригирате.
Този процес ще ви подкрепи да стигнете до нова дълбочина с добрите за вас здравословни навици и ще ви помогне да се ориентирате и успешно да навигирате измежду всички предизвикателства, пред които сте изправени.
Така ще имате способността и силата да постигнете много повече яснота как изглежда ВАШИЯТ здравословен начин на живот с оглед на уникалните ви нужди и желания. И така по пътя на усъвършенстването и намирането на най-доброто за нас самите като личности. Защото пълноценният и здрав човек е в най-добрата си форма да бъде полезен и ценен за другите хора и обществото.
Бъдете здрави!