Ако кето диетата, нисковъглехидратният режим, високовъглехидратният режим, палео храненето или друг режим не Ви е отвел точно там, където искате по отношение на Вашите здравни цели, може да опитате и диетата на 100% месоядните. При такава диета може да ядете червено месо, птиче месо, риба и яйца. Диетата обаче изключва всички други продукти, както и зърнени храни, бобови растения, ядки и семена.
Храненето по този начин може да бъде сериозно предизвикателство. Нещо повече, знаем много малко за това как се отразява конкретно на жените, които са основната аудитория, четяща този блог.
Все пак прегледахме и анализирахме наличните изследвания и доклади, за да обединим всичко, което е известно досега, за карнивор диетата.
Какво е карнивор диета?
Карнивор диетата е тип диета, която включва консумиране изключително на животински продукти като месо, риба, яйца и млечни продукти, а се изключват плодове, зеленчуци и източници на въглехидрати. Може да се каже, че това е екстремен вид диета, който се препоръчва заради обещанията за подобряване на здравето, намаляване на възпалението в организма и подобряване на физическата форма. До голяма степен този вид диета се основава на разбирането, че предците ни са се хранили основно с месо и то е осигурявало необходимата енергия на организма.
Въпреки това, този тип диета е противоречив в известна степен, тъй като може да доведе до липса на витамини, минерали и фибри, което може да отключи здравословни проблеми. Също така, този тип диета не е подходящ за хора с определени здравословни проблеми, като например хора със сърдечно-съдови заболявания.
Научната общност има различни мнения по отношение на карнивор диетата. Някои експерти смятат, че консумацията на месо може да има ползи за здравето, особено при хора с определени заболявания, като диабет. Все пак в общи линии се препоръчва умерена консумация на месо, като се включват и други източници на хранителни вещества специално за хора с диабет.
От друга страна, критиците на карнивор диетата посочват, че тя може да доведе до липса на някои от основните хранителни вещества, които са необходими за здравословното функциониране на тялото, като въглехидрати, фибри, витамини и минерали.
В крайна сметка, карнивор диетата може да бъде противоречива поради това, че ограничава консумацията на цели хранителни групи. Ако се спазва такава диета, човек трябва да е напълно наясно с нейните ползи и рискове. А сега ще разгледаме именно тях от гледна точка на женския организъм и здраве.
Предимства и недостатъци на карнивор диетата
Потенциални ползи
Някои от най-често съобщаваните проблеми, за които хората казват, че карнивор диетата им помага, включват:
- Отслабване и регулиране на теглото
- Акне и кожни проблеми
- Храносмилателни проблеми
- Автоимунни състояния
- Здраве на щитовидната жлеза
Освен това изследванията показват, че добре планираната диета с преобладаващо месни ястия може да осигури всички основни хранителни вещества. Добре планираната диета от типа карнивор би включвала морски дарове, сол, животински мазнини, яйца и понякога млечни продукти. По този начин може да се осигурят повечето от нужните витамини и хранителни вещества. Остава обаче въпросът с минералите, фибрите и някои специфични нутриенти, като селен и цинк. Те се съдържат в ядки, семена, водорасли, които са изключени при карнивор диета.
Всъщност някои изследвания сочат, че хората могат да се чувстват по-добре само хранейки се с месо, защото това е част от нашата генетика. По време на периоди на понижаване на температурите или глад, диетите и гладуването на месоядните ни предци са им позволили да оцелеят.
И така, какво може да ядат жените на карнивор диета?
Най-важното при карнивор храненето е всичко, което ядете да е изцяло на животинска основа, с изключение на солта. Можете да ядете всякакво месо, но дори по-добре е да търсите месо от пасищно отглеждани животни. Органните меса са невероятно богат източник на хранителни вещества и в идеалния случай трябва да бъдат включени във вашата диета тип карнивор.
Освен това можете да включите пълномаслени млечни продукти с ниско съдържание на лактоза – като твърди сирена и някои видове сметана. В по-голямата си част хората на карнивор диета избягват млечни храни с високо съдържание на въглехидрати, като мляко и кисело мляко. Те съдържат лактоза, млечна захар, към която някои хора може да са чувствителни.
Мазнините трябва да се набавят от животни, така че можете да използвате продукти като свинска мас, лой, мазнина от бекон, гхи и краве масло. Всичко също трябва да се посолява в рамките на оптималното и да се пие много вода, което е важна препоръка независимо от диетата на човека.
Недостатъци на карнивор диетата
Както вече стана ясно, това е много строга диета, така че не е подходяща за всеки. Всъщност, ако не си представяте да се храните без зелена салата или шопска салата на масата, както и всички други растителни храни, този режим не е за Вас. Други по-малко ограничаващи режими са кето или палео.
Някои хора се притесняват, че елиминирането на растенията ще доведе до недостиг на микроелементи. Това е основателно притеснение, но може да бъде елиминирано до голяма степен чрез ядене на органно месо. Телешкият черен дроб, по-специално, е природно богати на множество витамини.
Друго притеснение се отнася до това, че дългосрочната диета с ниско съдържание на фибри може да повлияе отрицателно на микробиома на червата. Това също е основателен въпрос, който внимателно трябва да се обмисли. Един вариант е прием на хранителна добавка като Проспор БИом или Про10Биотикс.
Фибрите могат да “хранят” добрите чревни бактерии, но също така могат да “хранят” лошите чревни бактерии. Ако червата Ви функционират добре при ядене на месо, вероятно сте на прав път. Важно е да слушате тялото си, което дава сигнали след консумация на различни храни.
Има и няколко важни въпроса относно консумацията на месо. Например, консумацията на наситени мазнини може да повиши нивата на LDL холестерола, но данните за населението в целия свят все още не показват връзка между наситените мазнини в храната и сърдечните заболявания.
Има ли други съображения за жените?
Абсолютно! Женските хормонални цикли играят голяма роля тук. Докато мъжките хормони са склонни да останат доста стабилни в зряла възраст, женските хормони се колебаят значително с всеки приблизително 28-дневен цикъл. Освен това, менопаузата представлява друга огромна промяна в женския хормонален баланс.
Трябва да вземем предвид всички различни етапи от живота, през които жените преминават, както и естествените приливи и отливи на различните хормони на месечна база. Това, което ядем, може да повлияе на тези хормонални цикли и обратно – нашите хормонални цикли и етап от живота също могат да повлияят на поносимостта на определени диети.
Менструалният цикъл
Карнивор диетата може да има редица ефекти върху менструалния цикъл.
Първо, всяка драстична промяна на Вашата диета или нива на активност може да повлияе на продължителността на Вашия цикъл. Може да започне рано или късно например.
Въпреки това, ако цикълът Ви спре, докато сте на карнивор хранене, може би просто не ядете достатъчно храна или има някакъв хормонален проблем. Това обаче не е уникално за самия карнивор режим.
Може също да забележите, че имате по-дълъг менструален цикъл, когато започнете карнивор диетичен план. Това е нещо, с което много други жени също са се сблъскали, когато са преминали към кето диета. Въпреки че има малко изследвания, които да обяснят защо това се случва, то може да е свързано с естрогена, който се освобождава от мастните клетки, докато те се изгарят. А това е процес, който е по-силно застъпен при кето и карнивор диетите, тъй като насърчават изгарянето на мазнини за енергия.
Състояние на щитовидната жлеза
Както мъже, така и жени разчитат на месото и рибата като основни продукти, които да им помогнат за възстановяване на хормоналния баланс.
Няма достатъчно изследвания по темата, но проучванията показват, че подобни диети за елиминиране на възпалението, като автоимунния протокол и кето, могат да бъдат полезни за здравето на щитовидната жлеза, включително при автоимунен тиреоидит на Хашимото.
Регулиране на теглото
Този начин на хранене може да бъде подходящ вариант за жени, които искат да отслабнат, запазвайки мускулната си маса. Въпреки че жените са склонни да отслабват по-бавно от мъжете, кетогенните диети, както и карнивор, могат да осигурят много от същите ползи за жените, включително:
- Намален апетит
- Намалени нива на инсулин
- Запазена мускулна маса и скорост на метаболизма
Менопауза при жените
По време на менопаузата нивата на естроген спадат значително, което съвпада със загуба на менструация след края на менопаузата. Въпреки това, докато не приключи този период, жените продължават да изпитват колебания в нивата на хормоните. Те са придружени от някои не толкова приятни симптоми на менопаузата, като горещи вълни, безсъние, суха кожа и промени в настроението. С помощта на храни на животинска основа и продукти като краве масло, риба и чисто бяло месо, може да се управляват някои от симптомите на менопаузата, заедно с хормонална терапия при необходимост.
Използвани източници
Gershuni V. M. (2018). Saturated Fat: Part of a Healthy Diet. Current nutrition reports, 7(3), 85–96. https://doi.org/10.1007/s13668-018-0238-x
Siri-Tarino, P. W., Sun, Q., Hu, F. B., & Krauss, R. M. (2010). Meta-analysis of prospective cohort studies evaluating the association of saturated fat with cardiovascular disease. The American journal of clinical nutrition, 91(3), 535–546. https://doi.org/10.3945/ajcn.2009.27725
Chowdhury, R., Warnakula, S., Kunutsor, S., Crowe, F., Ward, H. A., Johnson, L., Franco, O. H., Butterworth, A. S., Forouhi, N. G., Thompson, S. G., Khaw, K. T., Mozaffarian, D., Danesh, J., & Di Angelantonio, E. (2014). Association of dietary, circulating, and supplement fatty acids with coronary risk: a systematic review and meta-analysis. Annals of internal medicine, 160(6), 398–406. https://doi.org/10.7326/M13-1788
Iacovides, S., Maloney, S. K., Bhana, S., Angamia, Z., & Meiring, R. M. (2022). Could the ketogenic diet induce a shift in thyroid function and support a metabolic advantage in healthy participants? A pilot randomized-controlled-crossover trial. PloS one, 17(6), e0269440. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0269440
Gershuni, V. M., Yan, S. L., & Medici, V. (2018). Nutritional Ketosis for Weight Management and Reversal of Metabolic Syndrome. Current nutrition reports, 7(3), 97–106. https://doi.org/10.1007/s13668-018-0235-0