През последните години две диети за отслабване фокусират сериозно внимание върху себе си. Визираме т.нар. средиземноморска диета, при която се храните, сякаш сте коренен жител на Гърция или Италия от преди векове, и все по-известната кето диета, при която ви е позволено да хапвате и доста мазни храни – нещо доскоро немислимо при традиционните режими за отслабване. Очевидно, това са два много различни подхода в стремежа към намаляване на теглото. И въпреки това и двете диети се считат за ефикасни и показват задоволителни резултати.
Днес може да срещнем два типа хора, работещи за постигане на здравословно тегло. Едни, които твърдят, че никога не са се чувствали по-добре, откакто са се поставили на средиземноморски режим на хранене. И други, които настояват, че да си в състояние на кетоза е много полезно за теглото, похапвайки си мазна пържола, сякаш е просто сочна ябълка. А фактите от проучванията показват, че и двете групи хора може би са наистина прави за себе си. Затова е време за съпоставка. Коя е по-ефикасна – средиземноморската или кетогенната диета?
Какво представлява стандартната средиземноморска диета
В исторически план хората от държавите, граничещи със Средиземно море, са се прославили с доброто си общо здравословно състояние и дълголетие. Тези особености днес се асоциират основно с традиционните хранителни режими на тези нации. Хората там разчитат на уникална диета, комбинираща здравословни мазнини, пълнозърнести продукти и ядки. Позволяват си периодична консумация на леки меса и почти изцяло избягват червено месо и прости захари. Изобщо – наблягат на свежите храни, отглеждани по техните географски ширини. И ги комбинират с традиционни подправки, подлагайки ги на минимални термични обработки.
3 потенциални ползи от средиземноморската диета
С този специализиран хранителен режим се асоциират различни здравословни ползи, но ето най-често посочваните:
- Благоприятен ефект върху сърдечно-съдовата система – счита се, че средиземноморската диета може да съдейства за поддържане на нормален холестерол. Тя не предизвиква резки и трайни негативни колебания в липидния профил на кръвта. Така предпазва от увреждане на кръвоносните съдове и отлагане на атеросклеротични плаки. Това има много позитивен ефект върху общото здраве на сърцето и съдовете. Статистиката показва, че хората, спазващи този хранителен режим, са изправени пред 30% по-нисък риск от хронични кардиологични заболявания;
- Подпомагане на мозъчната функция – проучвания сред хора над 40-годишна възраст показват, че спазването на средиземноморска диета може да спомогне за поддържане на когнитивните функции, паметта и изобщо на мозъчната дейност с напредване на възрастта;
- По-лесно поддържане на кръвната захар – естеството на този хранителен режим позволява да се избягват резките пикове на глюкозата в кръвта. Така рискът от инсулинова резистентност и диабет се свеждат до минимум.
Позволени и забранени храни при средиземноморска диета
Преди да се подложите на който и да било ограничителен режим е добре да се запознаете с това кои храни трябва и кои – не трябва да консумирате.
Средиземноморската диета позволява голямо разнообразие от вкусни храни:
- Продукти, богати на здравословни мазнини – авокадо, маслини, ядки и семена;
- Пълнозърнести продукти;
- Листни зеленчуци;
- Плодове;
- Бобови;
- Мазни риби;
- Крехко пилешко или патешко месо.
Можем да заключим, че средиземноморската диета е предимно базирана на растителни продукти. Затова следва да се избягват храни като:
- Процесирани продукти (включително колбаси);
- Продукти с добавени захари – сладкиши, безалкохолни напитки и др;
- Рафинирани мазнини и зърнени храни;
- Продукти с трансмазнини (пържените храни следв да се избягват за сметка на варени и печени такива).
Какво представлява кетогенната (кето) диета
Кето диетата е бедна на въглехидрати и богата на мазнини. Представена е преди стотина години като метод за допълващо лечение на неврологични заболявания при възрастни. През последните години започва да се използва и като диета за горена на мазнини.
Този хранителен режим се базира на навлизане в състоянието на кетоза, при което глюкозата отстъпва на мазнините своето място на основен енергиен източник за клетките. Бедната на въглехидрати диета и богата на мазнини води до повишено образуване на кетони, които се използват за производство на енергия.
Позволени и забранени храни при кетогенна диета
Добрата новина тук е, че списъкът с позволени храни е разнообразен. В него присъстват някои по-мазни храни, които може да добавят богат вкус и аромати във вашето меню. Кето диетата позволява повишения прием на:
- Яйца;
- Млечни продукти;
- Ядки и семена;
- Различни меса (риба, пилешко, включително и тлъсти червени меса);
- Растителни мазнини;
- Различни плодове и зеленчуци и др.
Препоръчително е да се избягват въглехидратни храни като:
- Хляб и други печива;
- Много сладките плодове;
- Богатите на нишесте зеленчуци;
- Зърнените храни;
- Процесираните продукти и такива с добавени захари.
Пряка съпоставка между постигнатите резултати при кетогенна и средиземноморска диетата
Въпреки различията си двата хранителни режима имат и една обща особеност. И двата позволяват консумацията на здравословни маснини и особено ненаситени мастни киселини. Това показва особената важност на този тип нутриенти за доброто ни общо здраве.
От двете диети кетогенната определено е по-ограничаващата. Тя поставя по-сериозни ограничения върху това какви продукти може и какви не може да се консумират. Спазването ѝ изисква по-сериозна воля. Средиземноморската диета от своя страна позволява по-голяма гъвкавост. Може да се комбинират по-голямо разнообразие от продукти, по-хранителна е и съответно – по-лесна за спазване за дълъг период от време.
В заключение може да кажем, че кето диета е добра опция за кратковременно приложение. Ефектът за намаляване на теглото може да бъде бърз. Но в борбата с излишните килограми постоянството е по-важно за постигане на по-трайни ефекти. Затова в по-дългосрочен план може да се разчита на средиземноморска диета. Тя може и много лесно да се превърне в част от един общ здравословен начин на живот в търсене на нормално тегло.
Важно е да отбележим още нещо. И средиземноморската, и кето диетата може да окажат благоприятен ефект за поддържане на нормален холестерол, кръвна захар и тегло. Но не бива самоцелно да се разчита само на тях за постигане на такива цели при хора със затлъстяване, диабет или нарушен липиден профил.
Винаги е добре да се потърси консултация със специалист преди човек трайно да се подложи на някой от тези строги хранителни режими. Всяко продължително лишаване от определен тип храни може да доведе до опасни дефицити на важни нутриенти. Така не само би се изгубил позитивният ефект от диетата, но и би могло да се стигне до по-негативни нежелани последствия.
Натурални продукти, с които да допълните своята диета
В перфектния случай намаляването на теглото би могло да се постигне само с диета. Но това рядко е възможно. По-голям успех се постига, когато диетата се комбинира с повишена физическа активност и прием на добавки, които допълнително стимулират отслабването.
Продуктите Liquid Off и Liquid for Fit са натурални средства за успешно допълване на вашата диета. Те работят за извеждане на излишните течности от тялото, елиминиране на токсините и активиране на метаболизма. Този комбиниран ефект допълва идеално лимитирания прием на калории, наложен от диетата. Така ефектът върху теглото може да се постигне по-бързо и да се задържи за по-дълго, независимо какъв тип диета сте избрали.
Liquid Off и Liquid for Fit са базирани на изцяло растителни и натурални съставки. Ефектът им е проследен във времето и не са установени негативни странични ефекти. Открийте и вие тяхното мощно диуретично и прочистващо действие и допълнете своя хранителен режим за подобряване на крайния ефект от него.
Допълнителни източници:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6277302/