Чувате поредната реклама за продукт, който ще ви помогне да отслабнете и да подобрите своя нарушен метаболизъм. Поради това вероятно асоциирате метаболизма с храносмилането и разхода на енергия. Оказва се, че въпросът е малко по-сложен от това и играе роля в развитието на различни метаболитни нарушения.
Може ли метаболизмът да бъде бърз или бавен?
Метаболизмът ви променя ли се с напредването на възрастта?
Наистина ли метаболизмът на хората работи с различна скорост?
Има ли начини да подобрите метаболизма си?
Днес се впускаме в търсене на причините за нарушен метаболизъм, както и ще разгледаме подробно какво представлява самият метаболизъм като съвкупно понятие.
Какво представлява човешкият метаболизъм
“Метаболизъм” е термин, който се използва за описание на всички биохимични реакции, участващи в поддържането на жизненото състояние на клетките и организма. Метаболизмът може основно да бъде разделен на две категории:
- Катаболизъм – разграждането на молекулите за получаване на енергия
- Анаболизъм – синтезът на всички съединения, необходими за функционирането на клетките
Метаболизмът е тясно свързан с храненето и наличността на хранителни вещества, които си осигуряваме с всяко хранене. “Биоенергетика” е термин, който описва биохимичните или метаболитните пътища, по които клетката в крайна сметка получава енергия. Това е изключително интересна област, тъй като образуването на енергия е един от жизненоважните компоненти на метаболизма. На практика без енергия за клетките не можем да съществуваме и да вършим каквото и да било. Затова пълноценното хранене е едно от най-важните условия за добро здраве и пълноценен живот.
Енергията получена при разграждането на хранителни вещества се изисква от тялото и органите за синтезиране на молекули като нови протеини и нуклеинови киселини (ДНК, РНК). Основните хранителни вещества доставят енергия и осигуряват необходимите есенциални вещества, които тялото не може да синтезира самостоятелно. Храната ни осигурява разнообразие от нутриенти, които са от съществено значение за изграждането, поддържането и възстановяването на телесните тъкани и за ефективното им функциониране.
В почти всички живи същества протичат метаболитни процеси. Единствените изключения са вирусите, те нямат собствен метаболизъм. Въпреки това, проучване от 2020 г., публикувано в списание Nature Communications, съобщава, че някои вируси могат да повлияят на метаболизма на своя гостоприемник.
Метаболитни пътища – накратко за тях
Биохимичните реакции са организирани в т.нар. “метаболитни пътища”. Те позволяват основните нутриенти от храненето да бъдат трансформирани чрез серия от стъпки в друго биологично активно вещество, чрез преминаване през различни по вид и сила последователни ензимни реакции.
Ензимите са от решаващо значение за метаболизма, защото позволяват на организма да управлява дадени реакции, които изискват енергия. Ролята на ензимите е да действат като катализатори, те позволяват на тези реакции да протичат бързо и ефективно. Ензимите също позволяват регулирането на метаболитните пътища в отговор на промени в околната среда на клетката или сигнали от други клетки.
Метаболитните ензими обхващат широк спектър от различни протеинови класове, включително карбоксилази, дехидрогенази, липоксигенази, оксидоредуктази, кинази, трансферази и други.
Какво е метаболитно нарушение
Метаболитно разстройство е нарушение, което променя негативно обработката и разпределението на макронутриентите в организма. Такива са протеини, мазнини и въглехидрати. Метаболитни нарушения могат да се оформят, когато необичайни химични реакции в тялото променят нормалния метаболитен процес.
Има различни видове метаболитни нарушения. Някои влияят на разграждането на аминокиселини, въглехидрати или липиди. Друга група, наречени “митохондриални заболявания”, засягат частите на клетките, които произвеждат енергия – митохондриите. Тези заболявания имат наследствен компонент, който е силно специфичен и различаващ се от другите генетични заболявания.
Метаболитните нарушения са доста голяма група заболявания, като подробен списък с информация за тях на английски език има в сайта на National Center for Advancing Translational Sciences (NCATS), страница Metabolic disorders. В списъка се забелязват заболявания като акромегалия, синдром на Алперс, диабет, карнозинемия, Синдром на Гилбърт, хомоцистеинемия, дефицит на вътрешен фактор, мегалобластна анемия и много други. Като цяло това са доста комплексни и трудни за диагностициране здравословни нарушения. Няма как да не се запитаме какво води до тези заболявания.
Причини за метаболитни нарушения
Можете да развиете метаболитно разстройство, ако определени органи – например панкреасът или черният дроб – не могат да функционират нормално. Тези видове разстройства могат да бъдат резултат от генетични фактори, дефицит на определен хормон или ензим, консумация на твърде много от определен вид храни или редица други фактори. Има стотици генетични метаболитни нарушения, причинени от мутации на единични гени. Тези мутации могат да се предават и през поколение, например хемохроматоза, сърповидно-клетъчна анемия и други.
Симптоми за нарушен метаболизъм
Има някои ясни знаци, че човек страда от нарушен метаболизъм и те трябва да се вземат предвид при рутинни прегледи. Ето и кои са тези знаци:
- Голяма обиколка на талията – задържането на излишни мазнини в коремната област е сериозен рисков фактор. Това означава трупане на мазнини и повече килограми, което рефлектира върху всички органи и системи и води до затлъстяване, сърдечно-съдови проблеми и други заболявания.
- Високи ниво на триглицериди – те се определят с кръвен тест, който се използва за измерване на количеството триглицериди, вид мазнини в кръвта. Нивото им се повишава, когато консумирате повече мазнини, отколкото тялото ви има нужда да използва.
- Ниски нива на HDL или ‘добър’ холестерол – в тялото си имаме т.нар. добър и лош холестерол. Лошият холестерол се натрупва в кръвоносните съдове, докато добрият холестерол го почиства и отстранява, като предпазва лошия холестерол от натрупване в артериите.
- Повишено кръвно налягане – кръвното налягане се определя както от количеството кръв, което сърцето изпомпва, така и от количеството съпротивление на кръвния поток в артериите. Колкото повече кръв изпомпва сърцето и колкото по-тесни са артериите, толкова по-високо е кръвното налягане. Говорим за хипертония, когато кръвното налягане се задържи високо за дълъг период от време, което причинява здравословни проблеми, най-често сърдечно-съдови заболявания.
- Повишена кръвна захар – отчита се с помощта на кръвен тест, който обикновено се прави сутрин. Тъй като кръвната захар обикновено достига пик около час след като сте се хранили, кръвния тест на гладно дава най-добри резултати.
- Повишени нива на кортизол, тестостерон и тироид-стимулиращ хормон – те са пряко свързани с хормоналния баланс. Ако той е нарушен, това е предпоставка за развитие на редица метаболитни заболявания.
- Затлъстяване и липса на мускулна маса – ако сте с наднормено тегло или затлъстяване, имате повече мазнини, отколкото мускули. При това положение изгаряте и по-малко калории в покой. Ако искате да изгорите повече калории, докато сте в покой, имате нужда от повече чиста мускулатура, както и да промените теглото си до нормални нива. За това може да ви помогне калориен дефицит, спорт и някои билкови продукти като Ликуид Офф и Ликуид Фор Фит, които да ускорят изгарянето на мазнините и детоксикацията.
Цялостното решение за това дали имате нарушен метаболизъм, т.е. бавен метаболизъм или вашият метаболизъм се е „забавил“ с течение на времето, е най-добре да се направи в сътрудничество с медицински специалист. Това е така, защото самият диагностичен процес е сложен и предизвикателен поради естеството на метаболитните процеси. Като се има предвид това, бавният метаболизъм може да бъде придружен от определени предупредителни знаци като промени в теглото (наддаване на тегло или загуба на тегло), умора и летаргия, усилен косопад и други.
Вижте още: Метаболитен синдром: рискови фактори и причини за развитие
Използвани източници
- Medina-Cleghorn D, Nomura DK. Exploring metabolic pathways and regulation through functional chemoproteomic and metabolomic platforms. Chem Biol. 2014;21(9):1171-1184. doi:10.1016/j.chembiol.2014.07.007
- Babbi G, Baldazzi D, Savojardo C, Martelli PL, Casadio R. Highlighting Human Enzymes Active in Different Metabolic Pathways and Diseases: The Case Study of EC 1.2.3.1 and EC 2.3.1.9. Biomedicines. 2020;8(8):250. Published 2020 Jul 29. doi:10.3390/biomedicines8080250
- Moniruzzaman, M., Martinez-Gutierrez, C.A., Weinheimer, A.R. et al. Dynamic genome evolution and complex virocell metabolism of globally-distributed giant viruses. Nat Commun 11, 1710 (2020). https://doi.org/10.1038/s41467-020-15507-2
- Проф. Радка Тинчева – лектор на XII Национална конференция за редки болести и лекарства сираци 07/07/2021 https://www.raredis.org/archives/24458?lang=bg
- Heindel JJ, Blumberg B, Cave M, et al. Metabolism disrupting chemicals and metabolic disorders. Reprod Toxicol. 2017;68:3-33. doi:10.1016/j.reprotox.2016.10.001