Както при всяка друга диета, има много ожесточени дискусии за нисковъглехидратната диета и дали тя е полезна или вредна. Тъй като диетите с ниско съдържание на въглехидрати стават все по-популярни, това е важен въпрос, който трябва да се вземе предвид, ако имате интерес към такъв режим.
Диетите с ниско съдържание на въглехидрати често се рекламират като инструмент за ударна загуба на тегло или балансиране на кръвната захар. Вярно е, че за някои хора има полза от ограничаването на въглехидратите. Диетите с ниско съдържание на въглехидрати обаче невинаги са подходящи в дългосрочен план. Освен това много по-добър подход е ограничаването на калорийния прием, а не на една цяла група хранителни вещества.
За много жени премахването на въглехидратите може да повлияе отрицателно на хормоналния баланс. Както всичко друго със здравето, вашият отговор на ограничаване на въглехидратите зависи от вашата биоиндивидуалност. Това е съвкупността от индивидуални фактори като биохимичния статус на човека, произходът или мястото му на раждане, кръвната група и други.
Днес на фокус е въпросът “Как влияе нисковъглехидратната диета на женските хормони” и защо това е наистина важно за жените.
Какво е нисковъглехидратната диета?
Повечето от вас, които четат тази статия, вероятно имат идея какво представлява нисковъглехидратната диета. Диетата с ниско съдържание на въглехидрати е модел на хранене, при който се ограничават храните, съдържащи въглехидрати. Но има няколко нюанса, които са важни и трябва да разгледаме.
Няма универсална дефиниция за диета с ниско съдържание на въглехидрати, така че действителните количества въглехидрати, които включвате, могат да варират. Тъй като диетата се фокусира върху яденето на по-малко въглехидрати, отколкото при стандартен начин на хранене, това обикновено означава ограничаване на храни като хляб, тестени изделия, ориз и картофи.
В зависимост от предпочитанията може също да се ограничи приемът на зърнени храни, бобови растения, леща или дори плодове (съдържат фруктоза – вид въглехидрат).
За сметка на намалените въглехидрати може да се консумират повече протеини и мазнини, за да се компенсират калориите, които иначе бихте приели от въглехидратите. По принцип мазнините са по-добър източник на енергия, както и белтъчините, които подсигуряват ситостта ви за часове наред. Същото могат да направят и въглехидратите, но ако са комплексни, а не прости или бързи, получени от кроасани, тестени закуски и подобни.
Може да се каже, че има видове нисковъглехидратна диета. Например, при много ниско съдържание на въглехидрати става въпрос за кетогенната или кето диета.
При нея приемът е сведен до по-малко от 20 грама въглехидрати на ден в най-стриктния случай. Възможно е да се консумират до 50 грама въглехидрати на ден, за да не са толкова крайни ограниченията. Следващата опция е умерено ниско съдържание на въглехидрати, която включва под 100 – 150 грама въглехидрати на ден.
Защо кето не работи за всички жени?
Режимите с ниско съдържание на въглехидрати и високо съдържание на мазнини са популярни, като кетогенната диета е най-популярната от всички тях напоследък.
Повечето хора смятат, че диета с ниско съдържание на въглехидрати и високо съдържание на мазнини води до загуба на тегло, просто защото приемането на по-малко въглехидрати намалява нивата на инсулин и задейства изгаряне на мазнините. Класическата кето диета обаче не работи за много от жените.
Ако лишавате тялото си от въглехидрати в дългосрочен план, може да отслабнете. За съжаление това може да причини допълнителни проблеми, включително смущения в нивата на тироидните хормони. Именно това въздействие ще обсъдим на следващо място. Жените също имат други хормонални недостатъци, които влияят на успеха на нисковъглехидратната диета като цяло.
Важно е да споменем още, че кето диетата може да провокира проблеми с щитовидната жлеза. В това число са по-ниски нива на трийодтиронин (Т3) или тироксин (Т4), които предполагат, но не са потвърждаващи хипотиреоидизъм. В такъв случай жените имат симптоми като запек, студени крайници, косопад и други.
В основата на тези проблеми е дисфункцията на системата за контрол на хормоните, оста хипоталамус-хипофиза-надбъбречна жлеза-щитовидна жлеза-полови жлези (HPATG). Жените с дисрегулация на щитовидната жлеза или HPATG ос обикновено се нуждаят от повече здравословни източници въглехидрати. Това означава сложни въглехидрати, съдържащи се в храни като някои зеленчуци, ядки и семена, киноа, бобови храни и други.
Хормонални странични ефекти на нисковъглехидратната диета при жените
Следването на диета с ниско съдържание на въглехидрати в краткосрочен план може да има ползи, свързани с отслабване и намаляване на общото тегло. Ако това е единствената цел на ограничителен хранителен режим, то той успешно може да бъде подпомогнат от билковите продукти Ликуид Офф и Ликуид Фор Фит.
В дългосрочен план може да има някои странични ефекти от ниско въглехидратно хранене, които е важно да са известни. Нека започнем с това, че женското тяло е особено чувствително към промени в диетата и енергийния прием. Така че е важно да сте наясно как диетата с ниско съдържание на въглехидрати може да ви повлияе.
Също така, много от тези странични ефекти се дължат на силното ограничаване на въглехидратите. Умереното ограничение или просто намаляване на рафинираните и преработени въглехидрати е различно и е малко вероятно да има същото въздействие. Това е по-приемливият вариант.
Нисковъглехидратната диета влияе на надбъбречните жлези
Може да сте чували фразата “надбъбречна умора”, която се използва, за да опише палитра от симптоми като изтощение, раздразнителност, безпокойство или хронично чувство на пълно изтощение, неспособност за пълноценно възстановяване.
Но това не е най-правилният термин. Вашите надбъбречни жлези, тези малки, но много важни жлези, ви помагат да управлявате стреса. Те не могат в буквалния смисъл да се уморят, но могат да работят прекомерно и тогава може да се предполага, че има “синдром на надбъбречна умора”.
Още по-важно е да споменем дисрегулацията на оста хипоталамус-хипофиза-надбъбречни жлези (HPA) и да обясним как работи тази съвкупност от органи.
HPA оста е сложна система, свързваща вашия мозък и надбъбречните жлези, която регулира реакцията ви на стрес.
Когато сме под стрес, HPA оста се задейства, освобождавайки кортизол и други хормони, за да ни помогнат да се справим. Това е нормална, здравословна реакция, която ни помага да се справим с краткосрочните стресови фактори и в реда на нещата.
Но когато стресът стане хроничен и присъства постоянно, той може да наруши работата на HPA оста и да продължат да се освобождават хормони на стреса, което води до огромно изтощение.
Как това е свързано с диетата? Недохранването или непълноценното хранене въобще се считат за стресори, особено за женските тела. Ако една жена намали твърде много въглехидратите, дали изведнъж или постепенно, това може да допринесе за съществуващите стресови фактори, които влияят върху HPA оста. Така се появяват и симптомите, свързани с надбъбречна умора или дисрегулация на оста HPA.
Нисковъглехидратната диета влияе на половите хормони
Когато ограничите приема на храна, тялото намалява производството на определени полови хормони като защитен механизъм. Също така при недостиг на хранителни вещества хипоталамусът може да намали производството на основни полови хормони, което от своя страна може да повлияе на цикъла и плодовитостта.
Тези хормонални дисбаланси могат да доведат до симптоми, свързани с промени в менструалния ви цикъл, настроението, либидото, енергията, теглото, репродуктивната функция и други.
Освен това липсата на достатъчно въглехидрати води до повишаване на нивата на кортизол. Когато кортизолът се повиши, той сигнализира на вашата HPA ос за допълнително намаляване на хипофизната активност. Това също не е благоприятно, защото хипофизата е отговорна за синтезирането и секретирането на хормона на растежа, хормона, стимулиращ щитовидната жлеза, пролактина, LH, FSH и други невероятно важни хормони.
Нашият хипоталамус и хипофизната жлеза, които се намират в мозъка, са изключително чувствителни към наличност на енергия и стрес (което може да включва житейски стрес и стрес от друго естество). Хипоталамусът, който се намира в мозъка, е отговорен за осигуряването на хормоните, необходими за здравословен менструален цикъл, и е особено важен за постигането на хомеостаза.
Хормоналното взаимодействие между хипоталамуса, аденохипофизата и яйчниците е ключово за женската репродуктивна система.
Хипоталамусът отделя малък пептид, наречен гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH), известен също като лутеинизиращ хормон-освобождаващ хормон. GnRH регулира освобождаването на гонадотропините лутеинизиращ хормон (LH) и фоликулостимулиращ хормон (FSH) от специализирани клетки в предния дял на хипофизната жлеза. Тези хормони се освобождават на кратки импулси на всеки 1 до 4 часа. LH и FSH насърчават овулацията при жените и стимулират секрецията на половите хормони естрадиол (естроген) и прогестерон от яйчниците.
Други хормони, секретирани от хипоталамуса, включват антидиуретичен хормон, кортикотропин-освобождаващ хормон, окситоцин и други, всички те с ключово значение за метаболизма, имунния отговор и репродуктивното здраве.
Нисковъглехидратна диета и вашият цикъл
Тъй като приемът на малко въглехидрати може да отслаби половите хормони, това може да наруши менструалния цикъл. В някои случаи диетите с ниско съдържание на въглехидрати могат да доведат до аменорея. В миналото аменореята се свързваше най-вече със спортисти или хора, които прекалено ограничават калориите, но може да се случи и при нисковъглехидратна диета.
Не е изключено всичко това да доведе до липса на овулация, тъй като тялото разпознава целият този стрес и на фона на хормонален дисбаланс няма да осигури нужните условия за забременяване. Този въпрос е разгледан в множество научни публикации, част от които са цитирани в края на статията.
Колко въглехидрати трябва да ядат жените?
Не можем да дадем с категоричност точна цифра, хранителните нужди са индивидуални и зависят от тялото ви. Размерът на тялото, нивото на активност, възрастта, нивото на стрес, здравната история, генетиката и моделите на сън определят от колко въглехидрати имате нужда ежедневно.
Най-общо казано, повечето хора осигуряват някъде между 45 до 55 процента от общите си калории от въглехидрати. Може да се консумират и по-малко, но е желателно да се случва след подробно информиране за ползите и рисковете или под лекарски контрол.
Ако се опитвате да забременеете, изпитвате много стрес, имате някакви нередности в цикъла, чувствате се летаргични или имате анамнеза за хранителни разстройства, тогава количеството въглехидрати и други хранителни вещества трябва да се съгласува с медицински специалист.
Ако пък целта е отслабване по здравословен начин и без крайни лишения, може да разчитате на билковата мощ на Ликуид Офф. Той е продукт на билкова основа за освобождаване на излишните течности от организма, които винаги са част от прекомерното тегло. Liquid Off е мощен дренатор, който не нарушава естествения воден баланс на тялото и е на базата на полски хвощ, артишок, болдо, царевична свила и червена лоза.
Прочетете още:
10 основни продукти за подкрепа на нисковъглехидратна диета
Използвани източници
- Nagma, S., Kapoor, G., Bharti, R., Batra, A., Batra, A., Aggarwal, A., & Sablok, A. (2015). To evaluate the effect of perceived stress on menstrual function. Journal of clinical and diagnostic research : JCDR, 9(3), QC01–QC3. https://doi.org/10.7860/JCDR/2015/6906.5611
- Chrousos GP. Stress and disorders of the stress system. Nat Rev Endocrinol. 2009 Jul;5(7):374-81. doi: 10.1038/nrendo.2009.106. Epub 2009 Jun 2. PMID: 19488073.
- Jurczewska, J., & Szostak-Węgierek, D. (2022). The Influence of Diet on Ovulation Disorders in Women-A Narrative Review. Nutrients, 14(8), 1556. https://doi.org/10.3390/nu14081556
- Chavarro, J. E., Rich-Edwards, J. W., Rosner, B. A., & Willett, W. C. (2009). A prospective study of dietary carbohydrate quantity and quality in relation to risk of ovulatory infertility. European journal of clinical nutrition, 63(1), 78–86. https://doi.org/10.1038/sj.ejcn.1602904