Екстракти от лечебни растения се използват в народната медицина от хилядолетия за лечение на различни здравословни проблеми и заболявания, включително задържане на вода. Все повече хора в западното общество обръщат поглед към природата и алтернативните лечебни средства – целебни растения, билки, подправки и други.
Лечебните растения имат разнообразни физиологични ефекти, а някои от тях стимулират отделянето на вода от организма, повишават количеството на отделената урина и намаляват отоците. Известни са повече от 80 растения с диуретичен ефект, които могат да се използват при задържане на вода.
Тялото може да задържа излишно количество течности при различни обстоятелства, например в периода преди и по време на менструация, при нарушения на метаболизма, прием на определени медикаменти и други. Трябва да се изясни причината за задържането на вода в тялото преди да се приемат медикаменти или билкови препарати за отводняване.
Стимулираното отделяне на вода с билкови препарати или лекарства води до отделяне на минерали с урината – калиеви, натриеви, хлоридни и други. Калиевите и натриевите йони са много важни за правилната функция на сърцето. Масивната загуба на електролити може да доведе до аритмия и дори до животозастрашаващи състояния. Обикновено диуретиците се приемат с допълнителна добавка на минерали. Диуретичните препарати – медикаментозни или билкови, трябва да бъдат употребявани с повишено внимание и ако е нужно – под лекарски контрол.
Трябва също да се отбележи, че различните отводняващи препарати могат да взаимодействат помежду си и да усилят или да понижат взаимно действието си. Затова се препоръчва използване на ограничен брой хранителни добавки в даден момент и на стандартизирани формули с предвидим ефект.
Билки, ефективни срещу задържане на вода в организма
Глухарче
Лечебните свойства на глухарчето са известни от повече от 2000 години. Глухарчето (Taraxacum officinale) е използвано в народната медицина в Европа, Америка и Азия за повишаване на отделянето на течности през бъбреците.
Листата на глухарчето се използват в съвременната фитотерапия за изготвяне на инфузии и екстракти с диуретичен ефект. Едно експериментално проучване показва, че диуретичната активност на глухарчето е съпоставима с тази на медикамента фуроземид.
Глухарчето е богат източник на калий. Един от проблемите на диуретичната терапия е повишената загуба на минерали с урината – калиеви, натриеви и други йони. Лечението с някои диуретици изисква добавка на калиев препарат към схемата. Глухарчето осигурява достатъчно количество калий и може да се използва като ефективно средство при задържане на вода, без да доведе до загуба на електролити.
Какви са ефектите на глухарчето? След прием на препарат от глухарче се повишава честотата на уринирането, както и обема на отделената урина. Това води до понижение на задържаната в организма вода, намаляване на отоците и редукция на теглото.
Освен това глухарчето съдържа и други ценни вещества – витамин С с антиоксидантен ефект, калций и магнезий, противовъзпалителните вещества хлорогенна киселина, изокверцитрин, лутеолин, манитол и др. Глухарчето има изразен антиоксидантен ефект и повишава концентрацията и активността на антиоксидантните ензими в организма. Този допълнителен здравословен ефект на глухарчето го прави ценно средство в поддържането на здравословен начин на живот.
Джинджифил
Джинджифилът (Zingiber officinale) е една от най-широко използваните подправки в света. Смолисто-масленият екстракт от корените на джинджифила съдържат много биологично-активни вещества, на които се дължат и полезните свойства на растението. Има исторически данни за употребата на джинджифила в лечението на настинка, главоболие, артрит и повишено артериално налягане. Джинджифилът може да се консумира пресен, изсушен, консервиран, смлян на прах.
Днес са известни повече от 100 активни вещества в състава на джинджифила. На тях се дължат и здравословните му ефекти – антиоксидантни, противовъзпалителни, противоракови, бронхоразширяващи, антидиабетни, противоязвени, кардиопротективни, холестерол-понижаващи и други. Противовъзпалителното действие на джинджифила се изразява и в намаляване на възпалителните отоци в тялото.
Магданоз
Магданозът (Petroselinum crispum) е използван в народната медицина като диуретик и лаксатив. Активните му съставки са в по-висока концентрация в неговите семена, но се намират и в стъблата и листата му. Експериментално проучване показа, че екстрактът от магданоз потиска усвояването на натриеви йони от храната, а оттам и на приетата вода, и повишава отделянето на натрий и вода с урината. Екстракт от магданоз може да се приема при задържане на вода в тялото при различни състояния.
Хвойна
Хвойната (Juniper communis) произхожда от Северна Европа и е разпространена в планинските райони. Хвойната е богата на активни вещества от групата на монотерпените и най-често се използва във фитотерапията под формата на масло. В народната медицина е използвана за стимулиране на отделянето на течности и за облекчаване на стомашно-чревен дискомфорт. Освен че стимулира уринирането, хвойната оказва и антисептичен ефект върху пикочните пътища. Според Европейската агенция по лекарствата екстрактът от хвойна може да бъде използван за стимулиране на отделяне на течности през бъбреците. Клинично проучване показа, че приемът на екстракт от хвойна не води до загуба на соли с водата, поради което не е необходимо допълнително приемане на минерали.
Глог
Лечебните свойства на глога (Crataegus spp.) са известни от древни времена. Глогът е използван от много култури за лечение на разнообразни заболявания. В съвременната фитотерапия листата и цветовете на глога се използват под формата на различни препарати – прахове, сухи екстракти, течни екстракти, сокове, тинктури. Глогът съдържа комплекс от биологично-активни съставки – флавоноиди, тритерпенови киселини, органични киселини, амини, минерали и др.
Глогът има успокояващ ефект при повишено нервно напрежение и стрес. Използва се и за по-спокоен сън, както и при аритмии, повишен пулс и други сърдечно-съдови нарушения.
Розмарин
Розмаринът (Rosmarinus officinalis) е една от най-популярните и любими подправки, култивирана в целия свят. Листата на розмарина – свежи и изсушени, се използват като подправка в кулинарията и за приготвяне на чайове и отвари. В Средиземноморието розмаринът се използва от народната медицина, тъй като притежава редица здравословни ефекти – противовъзпалителни, антиоксидантни, диуретични, антидиабетни, болкоуспокояващи. Европейският съюз одобрява използването на розмарина като консервиращо вещество поради силните му антиоксидантни свойства.
След няколкодневен прием екстрактът от розмарин усилва отделянето на вода, натриеви и калиеви йони с урината. Това означава, че розмариновият препарат за отводняване трябва да се комбинира с хранителна добавка, доставяща минерали на тялото.
Розмаринът влиза в състава на много билкови формули с противооточно, дрениращо и отводняващо действие. Liquid Off съдържа розмарин и 5 други билки с диуретичен и дрениращ ефект – артишок, полски хвощ, болдо, царевична свила и червена лоза. Комплексът от тези билки подпомага детоксикацията на тялото по време на диета за отслабване или при други състояния, свързани с развитие на отоци.
Използвани източници
- Clare B., Conroy R., Spelman К. The Diuretic Effect in Human Subjects of an Extract of Taraxacum officinale Folium over a Single Day. J Altern Complement Med. 2009 Aug; 15(8): 929–934.
- Bode A., Dong Z. The Amazing and Mighty Ginger. Boca Raton (FL): CRC Press/Taylor & Francis; 2011.
- Kreydiyyeh S., Usta J. The mechanism underlying the laxative properties of parsley extract. Phytomedicine. 2001 Sep;8(5):382-8.
- Assessment report on Juniperus communis L., aetheroleum. EMA/HMPC/12401/2010.
- Assessment report on Crataegus spp., folium cum flore. EMA/HMPC/159076/2014.
- Habtemariam S. The Therapeutic Potential of Rosemary (Rosmarinus officinalis) Diterpenes for Alzheimer’s Disease. Evid Based Complement Alternat Med. 2016; 2016: 2680409.