Широко известно е, че храненето играе ключова роля за физическото ви здраве. Но проучванията също така показват, че храненето пряко влияе и на нашето психическо и емоционално благополучие. А какво разбираме днес под “добро здраве”? Доброто здраве описва състояние на оптимално благосъстояние. Това означава, че тялото и умът действат в хармония. И двете са еднакво важни, когато трябва да направим оценка на качеството на живот.
А за да имаме хубав живот, трябва да сме здрави, енергични и способни да преодоляваме всяко препятствие. Здравето в огромна степен зависи от това какво решим да консумираме на всяко едно хранене, затова и решихме да проучим как влияе храната върху психичното здраве в частност. То е подложено на сериозни изпитания в днешния динамичен и напрегнат лайфстайл, но все пак има начини да насърчим доброто настроение и бистър ум. И то най-вече чрез храната!
Науката зад храната и настроението
Връзката между диетата и емоциите произтича от тясната връзка между мозъка и стомашно-чревния тракт, често наричан ‘втори мозък’. Ето как работи всичко това на практика: Вашият стомашно-чревен тракт приютява милиарди (добри и лоши) бактерии, които влияят върху производството на химически вещества, които постоянно пренасят съобщения от червата до мозъка. Два често срещани примера за това са допамин и серотонин.
Яденето на богата на макронутриенти (въглехидрати, мазнини, протеини) храна насърчава растежа на полезните бактерии, наричани пробиотици. Това от своя страна влияе положително върху производството на тези химикали. Когато производството е оптимално, мозъкът ви получава тези положителни съобщения и вашето психическо състояние може да го отрази. От друга страна, когато производството се обърка, това нарушава крехкия микробен баланс, а от там и защитните имунни механизми, хормоналните нива и други.
Захарта, по-специално, се счита за основен виновник за предизвикване на възпаление. Тази бяла съставка на огромна част от днешните храни подхранва ‘лошите’ бактерии в стомашно-чревния тракт.
По ирония на съдбата, захарта също може да причини временен скок в нивата на химикали като допамин, което обаче не е добре дошло за здравето в дългосрочен план. Тези скокове в нивата на някои хормони водят до мимолетен ефект на засищане, последван от силен глад в съвсем кратък срок. Това означава, че храните богати на захар и прости въглехидрати като цяло дават съвсем бърза енергия, която няма способността да ви засити за повече часове. И още повече – няма ресурсите, които са градивни единици на вашите клетки. Такива ресурси имат протеините – белтъчини, полезните мазнини – мастни киселини, фибрите, и един друг вид въглехидрати, наречени “комплексни въглехидрати”. Ако не сте наясно с класификацията на последните, може да прочетете “Познавате ли добре различните видове въглехидрати” за яснота.
И да се върнем на въпроса за влиянието на храната върху психичното здраве. Когато (и ако) се придържате към диета с храни, богати на хранителни вещества, те ще осигурят плавна работа на невротрансмитерите, хормоните и всички метаболитни функции, за подобрена способност да се фокусирате и да имате добре регулирани апетит и настроение. Проучванията дори установяват, че диети, състоящи се предимно от цели, непреработени храни, могат да помогнат при симптоми на депресия и тревожност. Докато нездравословните диети са свързани с повишен риск от деменция или инсулт, наднормено тегло, сърдечно-съдови заболявания и диабет. Знаете колко е богат този списък на актуалните съвременни заболявания…
Добре, тогава какво трябва да ядем за добро психично здраве?
Храни, които ви помагат да бъдете здрави, като ви осигуряват антиоксиданти, витамини, минерали, полезни мазнини като Омега-3 и Омега-6, влакини, белтъчини – ето това са основните макро и микронутриенти, които да търсите в храните.
Има някои групи храни, които са особено ценни за когнитивното здраве на всяка възраст, затова при следващото пазаруване добавете в количката си следните хранителни стоки:
- Цели цветни храни – Някои проучвания показват, че консервантите, хранителните оцветители и други добавки могат да причинят или влошат хиперактивността и депресията. Ако трябва да запомните само едно нещо от тази статия, това е да ядете истинска храна или храна, която е минимално преработена и има няколко здравословни съставки. Имаме предвид пресни плодове и зеленчуци в различни цветове. Мощните хранителни вещества, произведени от цветни продукти, имат много ползи за ума и тялото. Техните хранителни свойства често се съдържат в самите цветове, както например е при чушките. Чрез включването на природно оцветени храни в нашата диета, ние правим много по-лесно за телата ни да получат повече витамини и хранителни вещества и да извлекат много физически и психологически ползи. Комбинирайте с източници на протеини и суперхрани за оптимален ефект.
- Влакнини – Растителните храни са пълни с фибри, които помагат на тялото ви да абсорбира глюкозата (хранителните захари) много по-бавно. Това ви помага да избегнете характерните скокове в нивата на захар, които предизвикват и остър глад. Богатите на фибри храни включват плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и бобови храни.
- Антиоксиданти – Тези противници на възпалението са особено изобилни в плодове, листни зелени зеленчуци, подправки като куркума и храни с омега-3 мастни киселини, включително сьомга и семена от чиа. Тъмният шоколад също съдържа антиоксиданти – но и захар – така че го хапвайте умерено.
- Фолат – Този вид витамин В помага при производството на допамин, без да го принуждава да се увеличава по начина, по който го правят захарите. Съдържа се в листни зеленчуци, леща и пъпеши, но може да се набави и чрез хранителни добавки като Мега Фолат.
- Витамин D – Витамин D помага при производството на серотонин и обикновено го получаваме от излагане на слънчева светлина. Ако имате недостиг на витамин D, лекар може също да препоръча приемането на добавка като Съни Вит Ойл и коригиране на хранителния режим с повече гъби, овес и други за добро психично здраве.
- Ферментирали храни – Ферментиралите храни са ни добре познати в образа на киселото зеле и туршиите. Те са пълни с пробиотици – живи бактерии, които са полезни за храносмилателния тракт и поддържане на имунитета. Примерите включват още кимчи, темпе и ферментиралата напитка Комбуча. Изброените храни може да имат високо съдържание на натрий, така че консумирайте умерено или пропуснете, ако имате високо кръвно налягане.
- Ядки – Ядки като бадеми, шамфъстъци и макадамия носят безброй ползи за вас. Бадемите помагат за подобряване на паметта, маслата от шамфъстъци помагат за запазване на мастните киселини и предотвратяване на възпалението, а макадамията допринася за нормалната мозъчна функция. И все пак, призовото място за най-полезни ядки със сигурност отива при орехите.
Билките на Liquid for Fit в подкрепа на психичното здраве
Както може да видите, продуктите Liquid са с фокус върху детоксикация, диуреза и освобождаване на излишните течности от тялото. Освен това, някои от билките в тези натурални еликсири имат общоукрепващо действие и подпомагат когнитивните функции. Ето как:
- Артишокът съдържа витамин К. Този витамин е широко известен с това, че помага за кръвосъсирването, но също така може да подобри мозъчната функция и следователно да намали риска от болестта на Алцхаймер и деменция. Витамин К регулира нивата на калций в мозъка и костите.
- Хвощът може да подобри работата на мозъка. Билката помага за премахване на свободните радикали и за подобряване на нервните пътища. Проучванията показват по-високи когнитивни функции при хора, които приемат хвощ, а когнитивните му ползи могат да се използват като превенция на болестта на Алцхаймер и деменция.
- Розмаринът значително подобрява качеството на паметта и повишава умствената бдителност. Розмаринът се счита за един от най-добрите тоници за централната нервна система, защото действа като мозъчен стимулант и има дълга история на подобряване на паметта, подпомагайки когнитивната функция.
- Гарциния Камбоджа помага за насърчаване на загуба на тегло чрез увеличаване на нивата на серотонин в мозъка, което подобрява чувството за ситост. Тя постига това благодарение на активните си съставки, като хидроксилимонена киселина и други.
Ето как с един продукт за отслабване като Liquid for Fit може да подпомогнете не само тази цел, но и да подобрите психичното си здраве – природата ни е дала всички необходими дарове, нужни за пълноценен и ползотворен живот. Възползвайте се от това!
Използвани източници
Ochoa-Repáraz, J., & Kasper, L. H. (2016). The Second Brain: Is the Gut Microbiota a Link Between Obesity and Central Nervous System Disorders?. Current obesity reports, 5(1), 51–64. https://doi.org/10.1007/s13679-016-0191-1
Carabotti, M., Scirocco, A., Maselli, M. A., & Severi, C. (2015). The gut-brain axis: interactions between enteric microbiota, central and enteric nervous systems. Annals of gastroenterology, 28(2), 203–209.
Farshbafnadi, M., Agah, E., & Rezaei, N. (2021). The second brain: The connection between gut microbiota composition and multiple sclerosis. Journal of neuroimmunology, 360, 577700. https://doi.org/10.1016/j.jneuroim.2021.577700
Appleton J. (2018). The Gut-Brain Axis: Influence of Microbiota on Mood and Mental Health. Integrative medicine (Encinitas, Calif.), 17(4), 28–32.