Сигурно често чувате други хора да дискутират някое актуално предаване или обществено събитие. Също така често може да чуете хората да говорят за диети, обикновено жените. В стремежът да изглеждаме добре няма нищо лошо и всеки поне веднъж в живота си се е опитвал да влезе в любими стари дънки или рокля. Затова и изборът на подходящата диета е важно да става по някакви критерии.
Според експерти от Америка, Франция и още няколко европейски страни, има диети, които се открояват от други с това, че работят и носят здравословни ползи. Първата стъпка е да определите дали изобщо имате нужда от диета за отслабване. Какви са вашите мотиви и цели? Ако искате да свалите няколко килограма преди лятото, може да си позволите по-рестриктивен режим като кето.
Но ако наскоро сте родили и се притеснявате за теглото си след бременността, не забравяйте, че тялото ви се нуждае от калории, за да се възстанови и да произвежда кърма. Затова не бива да избирате рестриктивни режими, а балансирани с прием на всички хранителни групи вещества.
В случай, че имате автоимунно или друго хронично заболяване, също е добре да се консултирате със специалист за най-подходящата за вас диета. Все пак ние селектирахме някои от доказано работещите и ползотворни диети, които да опознаете по-детайлно.
Най-добрите диети за 2022 година според експертите
В първа част на темата ви представихме някои познати и някои по-малко известни режими. Това са средиземноморска диета, Weight Watchers Диета, диетата DASH и диета на д-р Дийн Орниш. Днес ще довършим селекцията с още няколко интересни диетични режими, които може да ви помогнат да постигнете целите си, свързани с отслабване, намаляване на мазнините или покачване на мускулна маса.
Не забравяйте, че начинът на хранене е решаващ за регенерацията на тъканите и клетките ни, за репродуктивните функции и за оцеляването ни въобще. Затова е важно да откриете онези храни, които ще ви осигурят пълноценно хранително съдържание, всички нужни нутриенти в оптимални количества и по възможност – да ви бъдат любими на вкус.
Вегетарианска диета
Може да се изненадате да видите точно този режим тук, но той има своите предимства. Класическата вегетарианска диета заема място в тази класация, тъй като има високи оценки за своята безопасност и способност да стимулира здравето на сърцето.
Друга причина да е в селекцията е това, че е здравословен избор за хора с диабет. Освен това, изследванията показват, че придържането към вегетарианска диета през целия живот е свързано с 35% по-нисък риск от развитие на диабет, а тези, които са приели вегетарианската диета, след като са били невегетарианци, са имали 53% по-нисък риск от развитие на заболяването в сравнение с невегетарианци.
При вегетарианска диета може да ядете зеленчуци, плодове, зърнени храни, бобови растения, ядки и семена. Месо, домашни птици и риба НЕ са позволени. В такъв случай трябва да си осигурите добри растителни източници на протеин.
Макар че има няколко вида вегетариански диети, най-популярната е лакто-ово вегетарианската диета, която толерира консумацията на млечни продукти и яйца. Другите варианти са изцяло веган или 100% растителна диета. Избирайки вегетарианска диета ще видите колко голямо разнообразие от продукти има, например такива на кокосова, бадемова, оризова и друга основа.
Изследванията установяват, че спазването на лакто-ово вегетариански план за хранене е не само полезно за управление на теглото, но е свързано с по-нисък риск от коронарна артериална болест и защита от рак на стомашно-чревния тракт.
Диета Орниш
Тази диета печели мястото в класацията за най-добра диета за цялостно здраве. При нея има акцент не само върху храните, които консумирате, но и върху упражненията и управлението на стреса.
Разработена от Дийн Орниш, доктор по медицина, тази диета се основава на изследване, според което цялостните промени в начина на живот може да са в състояние да регресират коронарната болест на сърцето и други хронични състояния. Този холистичен подход към здравето изисква да се консумират:
- Плодове
- Зеленчуци
- Здравословни мазнини (като рибено масло и ленено масло)
- Цели зърнени храни
- Протеини на растителна основа
Захар, рафинирани въглехидрати и бяло брашно са извън плана на диета Орниш. Планът на Орниш също така изисква да се осигуряват не повече от 10% калории от мазнини и не повече от 10 милиграма холестерол на ден. В допълнение към режима се включват аеробни упражнения и управление на стреса за постигане на по-спокойно и уравновесено състояние.
Пескетарианство
При пескетарианството имаме един относително гъвкав начин на хранене, който е основно на растителна основа, но позволява включване на риба и други морски дарове. Проучване от 2020 г. установи, че пескатарианците са по-малко склонни да живеят със затлъстяване и имат по-ниско разпространение на сърдечно-съдови рискови фактори като висок ИТМ, хипертония и хиперхолестеролемия.
Плодове и зеленчуци, млечни продукти, яйца и риба са допустими храни при пескетарианство, така че вариантите за ястия са много. Единственото месото е изключено като хранителна група. Въпреки това пескетарианството се нарежда сред най-добрите диети, тъй като е достатъчно разнообразна.
MIND диета
Както подсказва името ѝ, тази диета е свързана най-вече с подкрепа на когнитивното здраве и функция. Тя е хибрид между средиземноморската диета и диетата DASH. В основата ѝ са растителни храни и ограничен прием на животински продукти и силно наситени мазнини. Насърчава се приемът на листни зелени зеленчуци и горски плодове, берита и пълнозърнести храни.
Червено месо, сладкиши, масло и маргарин са сред непрепоръчителните храни.
Използвани източници
- Olfert MD, Wattick RA. Vegetarian Diets and the Risk of Diabetes. Curr Diab Rep. 2018;18(11):101.
- Wozniak H, Larpin C, de Mestral C, Guessous I, Reny JL, Stringhini S. Vegetarian, pescatarian and flexitarian diets: sociodemographic determinants and association with cardiovascular risk factors in a Swiss urban population. Br J Nutr. 2020;124(8):844-852.
- Wozniak, H., Larpin, C., de Mestral, C., Guessous, I., Reny, J. L., & Stringhini, S. (2020). Vegetarian, pescatarian and flexitarian diets: sociodemographic determinants and association with cardiovascular risk factors in a Swiss urban population. The British journal of nutrition, 124(8), 844–852. https://doi.org/10.1017/S0007114520001762
- Morris, M. C., Tangney, C. C., Wang, Y., Sacks, F. M., Barnes, L. L., Bennett, D. A., & Aggarwal, N. T. (2015). MIND diet slows cognitive decline with aging. Alzheimer’s & dementia : the journal of the Alzheimer’s Association, 11(9), 1015–1022. https://doi.org/10.1016/j.jalz.2015.04.011
- Dhana, K., James, B. D., Agarwal, P., Aggarwal, N. T., Cherian, L. J., Leurgans, S. E., Barnes, L. L., Bennett, D. A., & Schneider, J. A. (2021). MIND Diet, Common Brain Pathologies, and Cognition in Community-Dwelling Older Adults. Journal of Alzheimer’s disease : JAD, 83(2), 683–692. https://doi.org/10.3233/JAD-210107