“Water is the driving force of all nature.” — Leonardo da Vinci
Човешкото тяло е предимно вода. Има я в кръвта, мускулите, органите и дори в костите, в междупрешленните дискове и къде ли още не. Имате нужда от вода за толкова много неща, но понякога тялото включва компенсаторни механизми и не я използва по предназначение. Това води до задържане на вода, подуване на лицето и крайниците, поява на целулит и други неприятни прояви. Много неща могат да предизвикат задържането на вода, включително начинът на хранене, дали се хидратирате, какви лекарства приемате, дали сте под голям стрес, какви заболявания имате и други.
Има ли ситуация, в която водата е твърде много, защо я задържаме и как да отстраним само излишната – това са въпросите, които ще разискваме в статията.
Задържане на течности – защо се стига до това
Задържането на течности е доста често срещано състояние, което засяга главно жените и се отнася до прекомерното натрупване на течности в кръвоносната система, тъканите и други кухини на тялото. Най-често това явление се среща в областта на глезените и краката.
Ако имате симптоми на задържане на течности, добра идея е да посетите лекар, за да проверите причината и дали е необходимо някакво лечение. Сърдечни или бъбречни заболявания, инфекции, мозъчен тумор, пиене на по-малко вода от необходимото или дехидратация и бременност са някои от възможните причини за задържане на течности.
Става въпрос за задържане на течности, ако са налице:
- Подуване или подпухналост под кожата
- Кожа, която изглежда или се усеща като опъната
- Кожа, която се вдлъбва при натискане или не възстановява формата си след натискане за няколко секунди
- Болки в крайниците или ставите
- Покачване на телесното тегло
- Увеличаване на размера на корема
Кръвоносната система, бъбреците, лимфната система, хормоните и други телесни компоненти помагат за поддържането на здравословни нива на течности в организма. За това е изключително важен и алкално-киселинният баланс. Ако обаче възникне проблем с една или повече от тези системи, може да се стигне до задържане на течности, което наричаме още оток или едема.
Балансът на течностите в нашето тяло е сложна и строго регулирана последователност от процеси, която включва действието на различни хормони, загубата на течности чрез урината и потта, както и приема на хранителни вещества и вода чрез ежедневната диета (напр. натрий и калий).
Водата е изключително важна за нормалното функциониране на тялото, тъй като хората сме съставени от около 70% вода. Защо обаче понякога се стига до натрупването ѝ в различни части на организма?
Причини за задържане на течности в организма
Възможно ли диетата да е виновна?
Всички имаме нужда от натрий, който се съдържа в солта. Той играе важна роля в регулирането на кръвното налягане и нивата на течности, като съвсем малко е необходимо за тези цели. При прекомерно количество натрий, тялото ви започва да задържа вода. Трапезната сол е един от източниците на натрий, но повечето натрий идва от преработени храни като месо, солени чипсове и крекери, консервирани зеленчуци и инстантни супи, джънк храни и дори от безалкохолни напитки.
Затова проверявайте нивата на натрий в храните и напитките, преди да ги купите. Можете да балансирате нивата на натрий, като ядете богати на калий храни като банани и спанак и пиете много вода.
Водите ли уседнал начин на живот?
Имате ли подути крака и глезени? Възможно е гравитацията да ви го причинява. Тя задържа кръвта в долната част на тялото. Това повишава налягането в кръвоносните съдове на краката и стъпалата ви и не способства работата на лимфната система.
Прекалено дългото седене на стол или стоене прав може да доведе до задържането на вода в тъканите. Сигурно и вие сте забелязвали подутите си крака и глезени в края на работния ден след бягане по хиляди задачи. Същото може да се случи и ако цял ден сте на бюрото и не мърдате другаде през работното си време.
За да не се стига до тук е важно да поддържате кръвообращението си. Това става с физическа активност като разходки и спорт, колоездене, планински преходи и други много приятни занимания.
Възможно ли е да са хормоните?
За жените има периоди, в които тялото е предразположено към задържане на вода поради хормонални промени. Например, в дните преди менструацията. Обикновено този проблем изчезва след няколко дни, но може причините да са други от изброените. Приемът на противозачатъчни или хормонална заместителна терапия също могат да причинят задържане на вода при дамите.
Възможно ли е да са вените?
Ако венозните клапи не се затварят както трябва, не се изпомпва обратно цялата кръв към сърцето. Това причинява подуване на долните крайници и е характерно за хората, които имат правостояща работа и са цял ден на крак в движение.
Ако имате подуване само на единия крак, е възможно да имате кръвен съсирек. Други признаци на дълбока венозна тромбоза включват болка, топлина и зачервяване на крайника. Съсирекът може да се образува, докато се лекувате от операция или по време на дълъг полет.
Възможно ли е да са лекарства?
Много лекарствени медикаменти могат да доведат до задържане на вода като страничен ефект. Най-често това са лекарства за високо кръвно налягане, болкоуспокояващи, известни като НСПВС, антидепресанти и други.
Решението: Ликуид Офф за безопасно освобождаване на задържаните течности
Както вече разбрахте, ограничаването на приема на сол и храни, които я съдържат, може да помогне за по-малко задържане на вода. Освен това ако се хидратирате добре и приемате достатъчно вода според възрастта, пола и килограмите си, то много по-малък и шансът да задържите вода.
Ако всеки ден изминавате поне 10 хиляди крачки като разходка в квартала, по време на работа, след това в парка или дори в мола, това със сигурност ще ви помогне да стимулирате кръвообращението и правилната обмяна на веществата. Да не говорим, че тези крачки се равняват и на изразходени калории, което означава и поддържане на добра форма.
Съставки или храни с диуретични свойства са изключително ефективни за намаляване на задържането на вода. Включването на копър, чесън и сок от червена боровинка са няколко идеи за тази цел.
Както освобождаването на задържаните течности, така и поддържането на добра форма, могат да бъдат подкрепени от билковите съставки на Ликуид Офф. Неслучайно ви препоръчваме тази изпитана във времето формула. Хиляди хора я опитаха и останаха доволни от действието на продукта в посока премахване на отоци в крайниците, целулит, подуване и подпухване на лицето. Liquid Off / Ликуид Офф действа като мощен дренатор, активирайки чернодробния, бъбречния и циркулаторния метаболизъм. Артишокът в него подпомага диурезата и дренажа на течности, заедно с болдо, царевична свила и розмарин. Полският хвощ им съдейства, като допринася и за реминерализация на тялото. И шестият елемент – червена лоза, подпомага оросяването и действа като уринарен антисептик.
Както виждате, с един билков продукт получавате много повече от просто изхвърляне на задържаните течности. Може да го закупите в промоционална оферта Liquid Off 1+1. Не пропускайте да съчетаете употребата му с балансирано хранене богато на антиоксиданти, витамини и минерали, повече белтъчини и полезни мазнини, повече движение и по-малко стрес. Разбира се, и с достатъчно вода – тя е фундаментът на нашето съществуване!
Използвани източници
- Simone Stickel, Wendy Gin-Sing, Martha Wagenaar, J Simon R Gibbs, The practical management of fluid retention in adults with right heart failure due to pulmonary arterial hypertension, European Heart Journal Supplements, Volume 21, Issue Supplement_K, December 2019, Pages K46–K53, https://doi.org/10.1093/eurheartj/suz207
- Rakova, N., Kitada, K., Lerchl, K., Dahlmann, A., Birukov, A., Daub, S., Kopp, C., Pedchenko, T., Zhang, Y., Beck, L., Johannes, B., Marton, A., Müller, D. N., Rauh, M., Luft, F. C., & Titze, J. (2017). Increased salt consumption induces body water conservation and decreases fluid intake. The Journal of clinical investigation, 127(5), 1932–1943. https://doi.org/10.1172/JCI88530
- Van Regenmortel, N., Langer, T., De Weerdt, T., Roelant, E., Malbrain, M., Van den Wyngaert, T., & Jorens, P. (2022). Effect of sodium administration on fluid balance and sodium balance in health and the perioperative setting. Extended summary with additional insights from the MIHMoSA and TOPMAST studies. Journal of critical care, 67, 157–165. https://doi.org/10.1016/j.jcrc.2021.10.022