Кръвта е телесна течност, която доставя необходимите хранителни вещества и кислород до клетките, изграждащи всички органи и системи в тялото. Освен това, тя има важна роля за терморегулацията и транспорта на метаболитните отпадъчни продукти. Кръвта циркулира в целия организъм, преминавайки по кръвоносните съдове, благодарение на изпомпващото действие на сърцето.
Разбира се, храната, която приемаме, оказва голямо влияние върху цялостното здравословно състояние и кръвообращението. Здравословните практики, включително редовни физически упражнения, поддържане на добра хидратация и оптимално тегло и избягването на вредни навици могат да подобрят кръвообращението. Има много начини, по които можете да подпомогнете организма си и да се предпазите от проблеми с кръвообращението в близко бъдеще и в дългосрочен план.
Най-важното за кръвообращението и вашата сърдечно-съдова система
Здравето на кръвоносната система играе ключова роля за ефективното функциониране на тялото. Сърдечно-съдовата система е изградена от три основни компонента – сърце, кръв и кръвоносни съдове. Чрез всички тях кислородът и хранителните вещества се транспортират до всяка клетка в тялото, а отпадъчните продукти, като въглероден диоксид, се изхвърлят.
Терминът „сърдечно-съдови заболявания“, който за съжаление срещаме все по-често, се използва за описание на всички заболявания, засягащи кръвообращението, кръвоносните съдове или сърцето. В това число са: миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, ритъмни нарушения, сърдечно-съдова недостатъчност и други.
Основен рисков фактор за много от тези заболявания е атеросклерозата – удебеляване, втвърдяване и загуба на еластичност на стените на артериите. Този процес постепенно ограничава притока на кръв към органи и тъкани и може да доведе до сериозни рискове за здравето. В някои случаи кръвоснабдяването може да бъде напълно блокирано. Атеросклерозата е причинена от натрупването на мастни плаки, холестерол и други вещества по артериалните стени. Също така, ако плаката се спука или част от нея се откъсне, това може да причини потенциално фатален кръвен съсирек. В интервюто на Проф. Филип Копилов: Статините понижават два пъти риска от инфаркт има малко по-подробна информация за процеса и последствията от него.
Ефекти върху здравето при лоша кръвна циркулация
Ако страдате от смущения в кръвната циркулация, доставката на кислород и хранителни вещества до засегнатите области се намалява. Това може да доведе до симптоми от различно естество, в зависимост от това коя част от тялото ви е засегната.
Ако сърдечните артерии са стеснени, възможно е да се появи болка в гърдите или стенокардия при напрягане. Рискът от инфаркт също се увеличава.
Ако артериите на краката са засегнати (периферни съдови заболявания), вероятно се появява оток и болка в краката при ходене. Болката обикновено е в прасците, като се появява след изминаване на определено разстояние. С течение на времето тя става все по-силна и може да започне да се появява дори когато си почивате.
Причини и симптоми на лоша циркулация
Болести на периферните кръвоносни съдове, затлъстяване, тютюнопушене, анемия, диабет и високо кръвно налягане могат да повлияят негативно на кръвообращението и да доведат до редица проблеми.
Какви са признаците, които подсказват за лоша циркулация на кръвта? Обърнете внимание на следните симптоми:
- Липса на енергия и концентрация
- Студени крайници (ръце и крака)
- Изтъняване на косата или косопад
- Забавено или бавно заздравяване на рани (отслабена имунна система)
- При мъжете може да е налице еректилна дисфункция
- Спад в либидото при двата пола
Здравословно хранене: храни, които помагат за кръвообращението
Лют червен пипер
Лютият червен пипер (кайен) е ярко оранжево-червена подправка, която може да помогне за засилване на притока на кръв. Съединението, наречено капсаицин, което се съдържа в червения пипер помага за отпускане на гладката мускулатура „обличаща“ кръвоносните съдове. Това от своя страна позволява на кръвта да тече по-лесно и регулира кръвното налягане.
Червено цвекло
Цвеклото е зеленчук богат на нитрати – съединения, които обикновено свързваме с негативно влияние върху тялото. Те обаче са необходими на организма в определени количества, тъй като храносмилателната система ги превръща в азотен оксид. Това съединение отпуска и разширява кръвоносните съдове, което от своя страна понижава кръвното налягане и подобрява микроциркулацията на кръвта.
Горски плодове – боровинки, малини, къпини
Ако се чудите как да подобрите кръвообращението си, доверете се на малките и много вкусни тъмночервени плодове. Те са изключително богати на антоцианини. Това са цветни растителни гликозиди, притежаващи мощен антиоксидантен ефект. Антоцианините предпазват артериалните стени и поддържат еластичността на кръвоносните съдове. Освен всичко това, стимулират отделянето на азотен оксид, който както вече споменахме регулира кръвното налягане.
Сурови ядки
Редовната консумация на сурови ядки, особено орехи, е от полза за сърцето и кръвоносните съдове. Съдържащите се в тях омега 3 полиненаситени мастни киселини допринасят за оптимизиране на сърдечно-съдовото здраве и имат естествен противовъзпалителен и антикоагулантен ефект.
Ролята на спорта за подобряване на кръвообращението
Упражненията помагат за подобряване на кръвообращението, тъй като увеличават притока на кръв и кислород към всички кръвоносни съдове и органи. Никога не е твърде рано или късно да започнете активно да се грижите за своето сърдечно-съдово здраве. Това означава да се разхождате всеки ден с нормално темпо поне по половин час или да спортувате интензивно минимум 15-20 минути дневно.
При по-младите хора редовното практикуване на спорт предизвиква някои положителни промени като: понижаване на пулса в покой и увеличаване на количеството кръв, изпомпвана с всеки сърдечен ритъм, което подобрява функциите на сърцето и може да помогне за предотвратяване на сърдечни заболявания в по-късен етап.
Доказателствата от редица изследвания също така сочат, че хората, които започват тренировки в по-късна възраст, например през 60-те и 70-те години, също могат да се зарадват на подобрена сърдечна функция и да намалят риска от коронарно увреждане. Все пак, ако никога не сте спортували или сте спортували преди много месеци или дори години за последно, не бързайте да се хвърляте в дълбокото. Започнете лека-полека с подходящи упражнения и постепенно увеличавайте натоварването. Ако е необходимо, консултирайте се с квалифициран специалист.
Не е нужно да висите по 2 часа във фитнес залата или да готвите само определени ястия и конкретни храни. Балансът е онова, което е най-добро за здравето и физическата форма. От гледна точка на храната вече ви дадохме някои насоки, а относно спорта – най-доброто занимание за подобряване на кръвообращението са аеробните упражнения. Такива са джогинг, плуване, колоездене, танци, гребане, бокс, колективни спортове, аеробни или кардио занимания или бързо ходене.
Какво още може да ви помогне за оптимизиране здравето на кръвоносната система
Пийте черен или зелен чай. Антиоксидантите в тези напитки спомагат за подобряване състоянието на кръвоносните съдове и осигуряват на организма защита срещу окислителното увреждане, причинено от свободните радикали. Поне веднъж през живота си всеки трябва да опита сухо четкане. Преди душ или вана, опитайте тази техника, за да стимулирате притока на кръв: с помощта на специална четка внимателно масажирайте кожата в посока отдолу-нагоре, започвайки от краката в посока към главата.
Ако страдате от анемия, консултирайте се със специалист и не оставяйте това състояние нетретирано, тъй като именно хемоглобинът е отговорен за транспорта на кислород в тялото.
Излишните килограми са рисков фактор за нарушена кръвна циркулация и предразполагат към редица сърдечно-съдови заболявания. Можете да подпомогнете редукцията на тегло, която започва с освобождаване на задържаните течности и Ликуид Фор Фит.
Използвани ресурси
- Shepherd AI, Costello JT, Bailey SJ, Bishop N, Wadley AJ, Young-Min S, Gilchrist M, Mayes H, White D, Gorczynski P, Saynor ZL, Massey H, Eglin CM. „Beet“ the cold: beetroot juice supplementation improves peripheral blood flow, endothelial function, and anti-inflammatory status in individuals with Raynaud’s phenomenon. J Appl Physiol (1985). 2019 Nov 1;127(5):1478-1490. doi: 10.1152/japplphysiol.00292.2019. Epub 2019 Jul 25. PMID: 31343948; PMCID: PMC6879832.
- Mirmiran P, Houshialsadat Z, Gaeini Z, Bahadoran Z, Azizi F. Functional properties of beetroot (Beta vulgaris) in management of cardio-metabolic diseases. Nutr Metab (Lond). 2020;17:3. Published 2020 Jan 7. doi:10.1186/s12986-019-0421-0ю
- Kolluru GK, Kevil CG. Beets, bacteria, and blood flow: a lesson of three Bs. Circulation. 2012 Oct 16;126(16):1939-40. doi: 10.1161/CIRCULATIONAHA.112.136515. Epub 2012 Sep 19. PMID: 22992323; PMCID: PMC4078643.
- Juturu V. Capsaicinoids Modulating Cardiometabolic Syndrome Risk Factors: Current Perspectives. J Nutr Metab. 2016;2016:4986937. doi:10.1155/2016/4986937
- McCarty MF, DiNicolantonio JJ, O’Keefe JH. Capsaicin may have important potential for promoting vascular and metabolic health. Open Heart. 2015;2(1):e000262. Published 2015 Jun 17. doi:10.1136/openhrt-2015-000262
- Srinivasan K. Biological Activities of Red Pepper (Capsicum annuum) and Its Pungent Principle Capsaicin: A Review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2016 Jul 3;56(9):1488-500. doi: 10.1080/10408398.2013.772090. PMID: 25675368.