Затлъстяването е хроничен здравословен проблем, който сега засяга милиони хора по света. Според Световната здравна организация, затлъстяването в световен мащаб нараства тройно от 1975 г. насам и прогнозите са да продължи с подобен темп. Някои по-смели специалисти посочват, че процентът е толкова висок, че сме достигнали епидемия от затлъстяване.
Наднорменото тегло и затлъстяването са опасни състояния, тъй като те могат да допринесат за редица различни здравни проблеми (например сърдечни заболявания и диабет). Затова е изключително важно затлъстяването да се третира навреме, да се вземат мерки за превенция и да се поддържа оптимално тегло независимо от възрастта. Промените в начина на живот остават основа на мерките за превенция и са важни за дългосрочната загуба или задържане на тегло.
Какво е затлъстяване според медицината
Затлъстяването представлява хроничен (дългосрочен) медицински проблем, който се изразява в натрупване на твърде много телесни мазнини. Здравните специалист диагностицират затлъстяването, използвайки коефициент, наречен индекс на телесна маса (BMI). Вашият ИТМ се изчислява от текущата височина и тегло. За повечето хора, колкото по-висок е техният ИТМ, толкова повече са телесните мазнини. Някои културисти и атлети също може да имат висок ИТМ, но имат повече мускулна маса от средната и не се считат за затлъстели. Други специализирани машини могат да правят замервания на костната плътност, % подкожни мазнини, % мускулна маса и други показатели във връзка с теглото.
Термините „наднормено тегло“ и „затлъстяване“ имат специфични определения в сферата на здравеопазването. Наднорменото тегло и затлъстяването са двата термина за диапазон от тегло, което е по-голямо от това, което се счита за здравословно за дадена височина. ИТМ се използва, тъй като корелира с количеството телесни мазнини. Могат да се дефинират три групи хора според индекса на телесна маса, който имат:
- Възрастен, който има ИТМ между 25 и 29,9 кг/м2, се счита за човек с наднормено тегло;
- Възрастен, който има ИТМ от 30 кг/м2 или повече се счита за затлъстял;
- Възрастен, който е с над 45 килограма наднормено тегло или има ИТМ над 40 кг/м2, се счита за изключително затлъстял.
Други фактори освен ИТМ се разглеждат при определяне на това дали някой е изложен на риск от заболявания, свързани с теглото. В допълнение към ИТМ, обиколката на талията на индивида и други признаци на заболяването или начина на живот, като високо кръвно налягане, липса на физическо натоварване или фамилна анамнеза, са предпоставки за затлъстяване.
Какво причинява затлъстяване
Затлъстяването е много сложен процес от метаболитна гледна точка и не е просто проблем на волята или самоконтрола. Като цяло, това е резултат от комбинация фактори – прекалено много хранене, твърде малко физическа активност и генетична обусловеност. Наднорменото тегло или затлъстяването възниква, когато с течение на времето тялото приема повече калории, отколкото изгаря. Въпреки това, някои хора качват тегло по-лесно от други – имат по-ниска метаболитна скорост, нарушени механизми на усвояване на витамини и минерали, неограничено ядене на преработени храни и бързи храни и така нататък.
Десетте водещи причини за задържане и натрупване на наднормено тегло могат да бъдат систематизирани в следния списък:
Прием на храна, размер на порцията и съдържание на калории
Прекомерният прием на храна и калории, повече от необходимостта на организма за енергия, може да се превърне в складирана мазнина. Храни с високо съдържание на мазнини и захар могат да допринесат за затлъстяването. Ако човек не изгаря повече калории, отколкото консумира, това причинява покачване на теглото. Затова в диетиката често се обсъждат термини като „калориен дефицит“, „калориен баланс“ и „калориен излишък“, с които се обозначават различни количества калории отнесени към дневния минимум за човек.
И тъй като споменахме размера на порцията, нека поясним какво имаме предвид. Ако разделим една чиния на 4 части, то тя трябва да има:
- Зеленчуци: сготвени със здравословни мазнини – зехтин, канола, приготвени на салата със семки, ядки и варива. Избягвайте транс мазнините и краве маслото;
- Плодове: може да бъдат малка част колкото шепата ви, но да ги има. Например, малко авокадо, мандарини, нектарини и други;
- Пълнозърнести храни: включително паста, хляб, приготвени у дома храни и кафяв ориз. Тук не се броят белият ориз и бял хляб;
- Здравословни белтъчини: най-добрите източници са риба, бобови култури, ядки, месо – за тези, които нямат проблем с консумирането им. Трябва да избягвате сирене, червено месо, бекон и други многократно преработени месни продукти и части.
Може би сте от типа хора, на които им е много трудно да измислят закуската си или да изберат вечеря. И в двата случая има решение – закуската може да се пропусне и така ще направите дълго периодично гладуване, а вечерята може да не е необходима, ако сте хапнали достатъчно през деня. Но това не означава, че трябва да го превръщате в практика –апетитът се влияе от определени хормони, цикъл на съня и почивката, така че е препоръчително да имате рутина за сън и хранене, за да се адаптира организмът ви към нея. Така няма да създава условия за производство на стресови хормони и дисбаланси в организма.
Начин на живот
Уседналият начин на живот без адекватни упражнения и разнообразно хранене може да доведе до по-висок риск от наднормено тегло или затлъстяване. Включването на упражнения в ежедневието може да помогне за намаляване на риска от проблеми с теглото – може да правите упражнения с гирички, швейцарска топка, ластици и собствено тегло, има изключително много варианти.
Прекомерният прием на храна и заседналият начин на живот се посочват като един от най-сериозните виновници за увеличаването на теглото. Това отново има обяснение с базовия метаболизъм, изразходените и приетите калории. Правилото е следното: ако искате да отслабнете, трябва да сте в калориен дефицит с умерена физическа активност, а при някои режими може да сте дори в калориен излишък, но да провеждате тежки силови тренировки, за които трябват достатъчно въглехидрати, протеини и мазнини. Всичко зависи от това как вашето тяло отговаря на инсулина, лектина, мелатонина и други важни хормони.
Генетична предразположеност
Тя може да играе роля в определянето на шансовете някой да бъде с наднормено тегло или затлъстяване, но като цяло много хора имат способността да контролират теглото си въпреки това. Само при редки генетични заболявания е невъзможно да се избегне затлъстяването.
Историята на теглото също може да играе роля – децата или подрастващите с наднормено тегло са по-склонни да са с наднормено тегло и в зряла възраст. Ако затлъстяването е съпроводено с лоши навици, като ядене до пръсване, винаги даване на десерт и обещаване на награда – отново десерт, за дадена задача, то така децата са „обречени“ на затлъстяване.
Метаболитна скорост
Метаболизмът или метаболитната скорост може да се различават при хора с приблизително еднаква височина и тегло. Някой с ниска метаболитна скорост изгаря храната по-бавно, отколкото някой с висок метаболизъм. Някой с ниска степен на метаболизъм има нужда от по-малко калории, за да поддържа определена маса, отколкото някой с висок метаболизъм.
Базовата метаболитна скорост се равнява на количеството калории, от които се нуждае тялото в покой. С други думи, това е минималното количество калории за съществуване. Изразходвате калории за всяко едно движение, дори в покой и докато четете книга или гледате телевизия. Все пак всички органи работят и осъществяват процесите си, а мозъкът подава и получава сигнали къде какво се случва.
Лекарства
Някои лекарства могат да доведат до увеличаване на теглото, включително някои антидепресанти (Paxil (paroxetine), Zoloft (сертралин), Elavil (амитриптилин) и Remeron (миртазапин). Стероидите, включително преднизон и метилпреднизолон, и някои антипсихотични лекарства като Clozaril (клозапин), Zyprexa (оланзапин), Risperdal (рисперидон) и Seroquel (кветиапин), действат в посока повишаване на теглото. Някои медикаменти за епилепсия, диабет и кръвно налягане също са свързани с повишаване на теглото.
Бременност
Обикновено наддаването на тегло по време на бременност е неизбежно, а част от него остава и след бременност. Една жена не трябва да се храни или да използва лекарства за отслабване при бременност, тъй като може да бъде опасно за оформящия се плод. Правилото важи и в обратния случай – ако има нужда от покачване на теглото, жената трябва да се консултира със своя акушер-гинеколог.
Индустриално преработени храни
Да, изхранването на световното население е фундаментален въпрос, който поражда някои последици. Една от тях е създаването на генно модифицирани и изменени храни, наподобяващи други. Силно преработените храни често са малко повече от рафинирани съставки, смесени с добавки и овкусители. Тези продукти са с атрактивна опаковка, на нивото на очите и с дълъг срок на годност, за да привлекат вниманието ви. Но така привличат и килограмите върху вас, а това вече знаете до какво ще доведе.
Хранителни зависимости
И да – възможно е да ги наречем „зависимости“, тъй като определени части на мозъка се привързват към тях. Например, подсладените със захар храни с високо съдържание на мазнини стимулират центровете за награждаване в мозъка ви. Това поражда чувство на еуфория и задоволство, което преминава малко след прекратяване на приема на сладки храни.
Как да се предпазите от затлъстяване
На първо място са ограниченията, било то във вид храни, калории и въглехидрати. Може би като първа стъпка за предотвратяване на затлъстяване може да бъде намаляване на мазнините, въглехидратите (особено тези с висок гликемичен индекс), приема на протеини или алкохол.

Ома още много мерки, които може да ви помогнат за поддържане на оптимално тегло или възвръщането му. Ще ги разгледаме в следващ материал продължение на темата.
А дотогава се хранете по малко и често, с повече зеленчуци и по-малки порции, без хляб и с повече вода през деня. За активно отводняване и изхвърляне на токсини може да изпробвате и натурален билков продукт Ликуид Офф. Той ще ви помогне да свалите още някой упорит килограм, който се е заинатил и не иска да ви остави.
Ликуид Офф има дрениращо и пречистващо действие благодарение на билковите си съставки – артишок, полски хвощ, розмарин, болдо и други. Вижте всичко за продукта и неговите предимства.